Frumosul familiei
Noua generație a monovolumului compact Zafira, denumit acum Zafira Tourer, e disponibilă și în România. Am disecat versiunea diesel de 130 de cai a modelului german, unul dintre cele mai reușite monovolume din punct de vedere estetic.
-
dany, miercuri, 15.08.2012 16:22
cred ca ati facut cursuri de estetica cu dan haulica...
-
mog, miercuri, 15.08.2012 18:03
is curios cate se vor vinde noi...la 30000+ eur, eu vad masina asta cumparata de romani doar sh, de afara. si asa potentialii cumparatori sunt putini, acum serios, cati aveti 2-3 copii, 30000 eur si mergeti la showroom sa va cumparati un monovolum nou nout?
-
Chuck Norris, miercuri, 15.08.2012 19:42
cea mai buna masina de familie!
-
edi80, miercuri, 15.08.2012 19:51
o fi ea de ultima generatie dar la banii astia mai bine iei un rav 4..am dat un ex ca mi-a venit in minte!!
-
Chuck Norris, miercuri, 15.08.2012 19:57
@edi baietelule frumox, vad ca ai devinit din nou nambar oan!sa sti ca toyota rav 4 e suv iar opelu asta e mpv,nu compara portocalele cu ouale.
-
ian, miercuri, 15.08.2012 20:20
design ...parca de reno...
-
casper, miercuri, 15.08.2012 21:12
1) NU sunt fan opel, din contra.. Asta ca sa nu apara comentarii aiurea :) 2) Masina chiar arata bine! Toate movolumele sunt fade, asta iese in evidenta, si nu doar intre monovolume, ci in general pe strada! De ex: daca trec pe strada un BMW break (care stiu ca nu e monovolum, deci cu atat mai mult) si o Zafira, pariez a majoritatea se uita dupa Zafira
-
antonny, miercuri, 15.08.2012 21:44
Automarket cu Zafira Tourer va duceti la salonul de la Paris ???.....La 30000 euro concurenta ofera confort ,interior mai mare Ford S-max 2.0 tdci 140 cp (motor mai bun decat cel de la opel),Mazda 5 mult mai ieftina si pe benzina si diesel .....motorul 2.0 benzina 150 cp da clasa motoraselor pe benzina de la Opel
-
lord, miercuri, 15.08.2012 22:02
@ automarket : dar un seat Altea XL cand testati?? nu de alta dar ma intereseaza . NU e cu mult mai urat decat acest opel , spatiul este ok , iar pretul e cam la jumatate (hai jumatate si un pic depinde de motorizare:-) ) 30000 E este cam mult zic eu chiar daca masina arata bine. Si cu riscul de a-mi pune in cap o gramada de oameni consider ca totusi Renault Grand Scenic 1.6 testat de voi mai saptamana trecuta este o masina mai........hai sa-i zicem Ok pt clasa asta.
-
antonny, miercuri, 15.08.2012 22:47
de ce nu ati spus de Peugeot 5008 nimic ....el nu face parte din concurenta ,mai aes ca Opel vroia sa construiasca pe aceasi platforma ???Daca ne uitam putin la Peugeot 3008 hibrid chiar daca e mai scump cu 8000euro avem o masina diesel+hibrid ,4x4 ,2.0 hdi 200cp pare mai atractiv
-
mircea, joi, 16.08.2012 02:53
@Antonny E simplu: Peugeot 3008 e din alt segment, iar Peugeot 5008 nu are motorizare similară cu cea pe care am testat-o pe Zafira Tourer 2.0 CDTI 130 CP.
-
so, joi, 16.08.2012 09:25
se uita dupa ea si atat, urata cu spume, gemurelu ala din fata portierei arata ca dracu, seamana foarte mult cu espace de la renault!
-
antonny, joi, 16.08.2012 10:00
@Domnule Mircea din ce segment face parte Peugeot 5008??? E trecut de voi la monovolume ????daca ne uitam pe fisa tehnica vedem diferente mici ......Iar despre 3008 nu poate fi comparat din cauza motorizari ,dar poate fii atractiva masina la ce ofera ....De ce nu ati comparat cu Chvrolet Orlando dotari si motorizari care sunt aceleasi iar pretul scade cu cel putin 4000 euro .... Dar ce spuneti de Fiat Freemont 2.0 Mjet 170 cp 4x4 29500 euro
-
Etienne, joi, 16.08.2012 11:23
Intr-adevar Peugeot 5008 e un rival corect pentru Zafira. Dimensiunile exterioare comparabile (usor mai mari pentru Opel), motoare si preturi asemanatoare, deci ambele sunt MPV-uri compacte. Oricum nu despre 5008 e vorba aici. Zafira e printre cele mai bune monovolume compacte, dar pretul destul de mare o penalizeaza. Sigur, exista si variante mai ieftine (dotari mai putine), dar per total concluzia e cea la care ati ajuns si voi: pret ridicat, fara acoperire in ceea ce ofera.
-
OVIDIU, joi, 16.08.2012 20:37
FRUMOS CEL MAI ASPECTUOS SI MAI FRUMOS MONOVOLUM RAMANE C4 PICASSO IAR MOTORIZAREA DE 2 HDI DE 150 CP ESTE CRED UNA DIN CELE MAI BUNE DE PE PIATA LA ACEASTA ORA RESTUL MONOVOLUMELOR SUNT SI ELE INTERESANTE
-
Avyped, joi, 25.07.2013 21:43
ce nu imi place...??? mie nu imi place ca au ungit faruruile alea in jos
Citeste si
-
DRIVE TEST | joi, 25 iunieCântec de lebădăAm testat noul Volkswagen Touareg Final Edition. Această ediție finală este, dacă vrei, cântecul de lebădă al unui reper în segmentul SUV-urilor. Ți-am pregătit și un video. Citeste tot -
DRIVE TEST | marţi, 23 iunieAtipicAutomarket a zburat la Frankfurt, pentru testele internaționale cu cel mai nou model Leapmotor. Este vorba despre B05, un hatchback de segment C, cu siluetă de coupe, reprezentând cel mai sportiv model din gamă. Am pregătit pentru tine și o prezentare video cu Leapmotor B05. Citeste tot -
DRIVE TEST | vineri, 19 iunieLiber la exploratAm călătorit la Barcelona pentru a conduce noul Renault 4 Plein Sud. În traducere liberă, versiunea cu plafon retractabil, din pânză, a lui Renault 4. Avem pentru tine și un video Citeste tot -
DRIVE TEST | joi, 18 iunieNaturalizareSkoda Octavia a ajuns să fie una dintre cele mai iubite mașini din țara noastră, iar noi am testat generația a patra, în variantă facelift, cu o motorizare la fel de apreciată, 2.0 TDI. Da, adică un diesel, care pare deja un unicorn în industria auto. Desigur, ți-am pregătit și o prezentare video. Citeste tot -
DRIVE TEST | miercuri, 10 iuniePragmaticChery Tiggo 8 este unul dintre cele mai accesibile SUV-uri plug-in hybrid cu 7 locuri. Află din rândurile următoare cum se simte de la volan modelul chinezesc, dar, înainte, îți propunem să urmărești clipul pe care ți l-am pregătit cu mașina noastră de test. Citeste tot
@Automarket asta e masina frumoasa? Am vazut si condus una dar nu m-a impresionat designul.Da are tehnologie de ultima ora in ea, este confortabila.