Publicat marţi, 24.07.2007 14:07 de Daniel Popescu

Cu ocazia testelor ce se efectueaza in aceste zile pe circuitul de la Jerez, merita sa ne amintim de unul dintre cele mai interesante dueluri care au avut loc aici.

Se intampla in 1997, cand, aflati in lupta directa pentru titlu, Michael Schumacher (Ferrari) si Jaques Villenuve (Williams) s-au ciocnit pe circuit

, germanul fiind nevoit sa abandoneze.

Titlul de campion i-a revenit in acel an lui Villeneuve.

• reddog, marţi, 24.07.2007 14:36
    Buna gluma !!!

nu s-au ciocnit !!! a intrat intetionat in Villeneuve ,a fost penalizat drastic cu okazia asta,practic in acel sezon au fost sterse toate punctele din contul lui Shumacher...a fost cursa in care ce-l care o castiga iesea campion mondial in 1997...a castigat o masina McLaren atunci si Villneuve a iesit campion mondial

• reddog, marţi, 24.07.2007 14:40
    ...

s-a intamplat dupa ultima iesire la boxe,probabil dak mai tinea cursa 3 ture in plus Villeneuve nu o mai termina,masina a fost afectata serios de impact

• pchis, marţi, 24.07.2007 14:48
    :)

Din fericire, nu i-a mers la Schumi nimic in ziua aceea ... nici n-a tinut cursa mai mult cu 3 ture, nici nu a reusit sa-l scoata pe Villeneuve in decor, si pe langa asta, Hakkinen si Coulthard tineau si ei cu Villeneuve :D. Tin minte ca l-a finalul cursei, in turul de onoare l-au flancat pe acesta si l-au condus pana la boxe

amintiri

Asta e altul dog. Acrosajul de care vorbesti tu a fost la suzuka in ultima cursa din acel sezon. Schumi l-a lovit pe Villneuve, a iesit in afara si villneuve s-a tarat pana la linia de finish protejat pana cu 3 ture inainte de final de catre cei de la McLaren (Mika si DC) Cel putin asa tin eu minte.

• matrixu, marţi, 24.07.2007 14:57