Tinuta de drum

4.0

La prima vedere, când te uiți pe fișa tehnică și vezi că are roți motrice spate, te-ai aștepta să ai parte de un model cu valențe sportive. Ei bine, suspensia nu este din același film, pentru că se vede că este reglată mai mult pentru confort.

Și aici B05 face o treabă excelentă. E drept, am și mers pe un asfalt german care în proporție de 99% era ca în palmă. Totuși, în rarele momente când am mai dat într-o mică groapă, mașina nu a avut nicio problemă în a filtra acele imperfecțiuni.

Ajută faptul că centrul de greutate este la un nivel coborât pentru că mișcarea de ruliu apare foarte greu, doar atunci când împingi mașina la maxim. Apropo, comportamentul supravirator, specific unui model cu roți motoare pe puntea spate, apare foarte greu pe asfalt uscat.

Deși ai reglaje pentru fermitatea direcției, diferența nu este atât de notabilă pe cât aș fi vrut. Chiar și așa, aceasta este surprinzător de precisă și este capabilă să îți transmită un oarecare feedback din partea drumului.

  • nsrei, marţi, 23.06.2026 11:20

    mise pare mie dar daca nici asta nu i rotunjoara nu stiu ce sa zic. mai ma gandesc si va transmit gandurile mele mai incolo. Macar pretul pare bun, bateria rezonabila si puterea la fel. Sper ca pe viitor sa vedem o colaborare Stelantis-Leapmotor, fiindca actual modelele stelantis sunt PRAF la capitolele masini electrice. De fapt nu stiu cat va fi colaborare, cat rebranduire directa a modelelor leapmotor sub sigla Peugeot sau Fiat, parca citisem ceva pe undeva

  • un cetatean, marţi, 23.06.2026 11:25

    Spatele de Porsche este de bun augur, cum sta bine unei marci chinezesti, cu olecuta de faruri de Golf 8, dar e ieftin domnule, cemai vrei romane la banii astia ?

  • @cetatean, marţi, 23.06.2026 11:32

    macar o suspensie de porsche sa fi avut ca sa nu fiu carcotas. Dar si asa, am descoperit ca modelul rebranduit va fi Opel , asadar nemtii vor cumpara Opel fabricat in Spania pe platforma chinezeasca. Bineinteles eu daca as fi patriot cum avem noi dacii liberi as cumpara doar Dacia fabricat in Romania ori daca as fi neamt doar Opel hergestellt in Deutschland. Noroc ca nu sunt

  • zarnesteanu, marţi, 23.06.2026 15:46

    O masina absolut banala care copiaza elemente de design de la europeni (VW & Porsche) pentru a intra subliminal in constientul cumparatorilor, cu consecinte catastrofale. Chinezii stiu foarte bine ca nu sunt bineveniti nicaieri in lume si folosesc orice cal troian au la indemana pentru a intra pe piata. Productie locala, design copiat, preturi de dumping (ca si coreenii la inceputuri). Dupa ce vor prinde un pic de cheag, vor incepe pretentiile si preturile nesimtite. Din pacate intre timp vor decima producatorii locali, si vor sfarsi prin a le cumpara produsele exact la preturile la care astazi strambam din nas.