Interior

4.0

Dacă la majoritatea mașinilor venite din China poziția la volan este prea înaltă, la B05 vei observa că stai destul de jos și îți găsești ușor poziția ideală. Pe modelul testat de noi, care a fost configurată în nivelul de echipare de top, scaunele față vin cu reglaj electric. Din păcate, doar șoferul are reglaj și în înălțime.

Spun din păcate, deoarece scaunul pasagerului față este montat prea sus, iar eu la 1.85 metri m-am simțit prea „cocoțat”. Apropo, interiorul poate fi comandat în 3 nuanțe diferite de gri, adică Light, Shadow și Misty-Horizon.

În zonele superioare vei avea parte de materiale moi, inclusiv de piele ecologică, aceeași pe care o regăsim și pe scaune. Că tot am amintit de scaune, acestea oferă un suport lateral decent. Totodată, sunt foarte moi și confortabile la drum lung. În partea de jos vei observa materiale tari și neprietenoase, dar nu consider că este ieșit din comun pentru acest segment.

B05 oferă la interior 25 de spații de depozitare, dintre care putem enumera buzunarele generoase în ușile față, suporturile de pahare, un spațiu mare sub consola centrală, cotieră încăpătoare și așa mai departe. Modelul nostru de test a venit echipat și cu un plafon panoramic.

În zona pasagerului există niște zone decupate unde poți atașa diferite accesorii Leapmotor, precum un săculeț pentru chei. Ca să vă faceți o idee mai bună, sunt asemănătoare cu elementele YouClip din gama Dacia.

Din punct de vedere al izolării fonice, B05 întâmpină anumite probleme odată ce ajungi la viteze de 90-100 km/h. Și nu vântul creează aceste probleme fonice. Vei observa că pneurile (care apropo, sunt de dimensiuni diferite față/spate) devin gălăgioase, în special pe un asfalt imperfect.

În spate, am avut destul loc atât la picioare, cât și la cap. Aici mai regăsești două porturi de încărcare USB, aeratoare, o cotieră cu două suporturi de pahare, dar și o zonă unde poți pune o cutie de șervețele.

Menționăm că bancheta spate poate fi înclinată cu până la 27 de grade, dacă vrei mai mult spațiu pentru pasageri sau pentru bagaje, după caz. Din păcate, B05 nu vine echipat cu un frunk, acel spațiu de depozitare aflat sub capotă.

Hayonul este cu acționare manuală, în timp ce portbagajul oferă un volum de 345 litri. Dacă rabatezi bancheta spate, atunci te aștepți la un volum de încărcare de 1400 litri. Comparativ, ID.3 Neo are un portbagaj de 383 litri, EV4 oferă 435 litri, iar Peugeot e-308 are un volum de încărcare de 361 litri.

  • nsrei, marţi, 23.06.2026 11:20

    mise pare mie dar daca nici asta nu i rotunjoara nu stiu ce sa zic. mai ma gandesc si va transmit gandurile mele mai incolo. Macar pretul pare bun, bateria rezonabila si puterea la fel. Sper ca pe viitor sa vedem o colaborare Stelantis-Leapmotor, fiindca actual modelele stelantis sunt PRAF la capitolele masini electrice. De fapt nu stiu cat va fi colaborare, cat rebranduire directa a modelelor leapmotor sub sigla Peugeot sau Fiat, parca citisem ceva pe undeva

  • un cetatean, marţi, 23.06.2026 11:25

    Spatele de Porsche este de bun augur, cum sta bine unei marci chinezesti, cu olecuta de faruri de Golf 8, dar e ieftin domnule, cemai vrei romane la banii astia ?

  • @cetatean, marţi, 23.06.2026 11:32

    macar o suspensie de porsche sa fi avut ca sa nu fiu carcotas. Dar si asa, am descoperit ca modelul rebranduit va fi Opel , asadar nemtii vor cumpara Opel fabricat in Spania pe platforma chinezeasca. Bineinteles eu daca as fi patriot cum avem noi dacii liberi as cumpara doar Dacia fabricat in Romania ori daca as fi neamt doar Opel hergestellt in Deutschland. Noroc ca nu sunt

  • zarnesteanu, marţi, 23.06.2026 15:46

    O masina absolut banala care copiaza elemente de design de la europeni (VW & Porsche) pentru a intra subliminal in constientul cumparatorilor, cu consecinte catastrofale. Chinezii stiu foarte bine ca nu sunt bineveniti nicaieri in lume si folosesc orice cal troian au la indemana pentru a intra pe piata. Productie locala, design copiat, preturi de dumping (ca si coreenii la inceputuri). Dupa ce vor prinde un pic de cheag, vor incepe pretentiile si preturile nesimtite. Din pacate intre timp vor decima producatorii locali, si vor sfarsi prin a le cumpara produsele exact la preturile la care astazi strambam din nas.