Raikkonen nu este entuziasmat de revenirea Franței în Formula 1: "Depășirile ar putea fi dificile"
Kimi Raikkonen anticipează că circuitul de la Paul Ricard nu va oferi multe oportunități de depășire în cursa programată duminică la 10 ani de la ultimul Mare Premiu găzduit de Franța.
Franța revine în calendarul Formulei 1 după o absență de un deceniu, însă circuitul de la Magny Cours a lăsat locul circuitului de la Paul Ricard.
Ultima cursă de Formula 1 de la Paul Ricard a avut loc în 1990, însă unii dintre piloții actuali au fost prezenți aici cu ocazia unor sesiuni de teste. Printre ei se numără și veteranul Kimi Raikkonen, care anticipează însă că oportunitățile de depășire vor fi limitate din cauza configurației circuitului.
"Am testat aici în trecut cu McLaren și o dată cu Ferrari. Vom vedea, dar cred că va fi, mai mult sau mai puțin, ca în acele zile. Ar putea fi un nou loc dificil în care să depășim, cel puțin așa a părut în trecut, chiar dacă erau doar teste. Este greu de crezut că va schimba lumea", a declarat el.
Marele Premiu al Franței marchează startul unei perioade în care vor avea loc nu mai puțin de 5 curse într-un interval de numai 6 săptămâni. Austria și Marea Britanie vor găzdui curse la intervale de numai o săptămână, pentru ca apoi să vină o pauză de două săptămâni până la cursele succesive din Germania și Ungaria. După cursa de la Hungaroring Formula 1 va intra însă într-o vacanță de vară de 4 săptămâni.
Via RaceFans
-
8888, miercuri, 20.06.2018 17:15
Cateodata e suficient...
-
Ha,ha,ha..., miercuri, 20.06.2018 17:43
Daca ne gandim, si nu mult, pe ce circuit mai putem considera ca "depasirile" sunt la discretie? Si alea care mai sunt, sunt pentru ca...pneurile...
-
Radu, miercuri, 20.06.2018 19:52
Daca pe Bottas l-au apucat declaratiile, de ce nu s-ar apuca si Kimi de dat cu parerea ? Oricum, un circuit nou e binevenit.
-
@Radu, miercuri, 20.06.2018 22:11
Si la ce-i mai bun Kimi fata de Bottas, la consumul de alcool ? Pai Bottas a facut in ultimul an de "n" ori mai mult decat a facut Kimi in ultimii patru ! Ca sa nu mai vorbim de anul asta !
-
Radu, miercuri, 20.06.2018 23:13
Ambii sunt finlandezi :))
-
GrosJan, miercuri, 20.06.2018 23:44
Apropo de economia la pneuri. Ironia e ca intr-un campionat in care nu ai grija de pneuri Hamilton e si mai bun, s-ar impune si mai usor. Uitati-va la nr de pole. Si-a desfiintat coechipierii la nr de pole-uri, exceptie 2014. In qual nu ai grija de pneuri... Cand Alonso se vaita la o conferinta de presa ca nu poate sa forteze cu regulamentul actual, Hamilton a replicat (nu chiar cuvintele astea): well, buddy, toti vrem asta ...
-
btbtb, joi, 21.06.2018 08:03
Mi s-a cam luat de Kimi. Numai prestatii mediocre.
-
ovidiu15081982, joi, 21.06.2018 13:33
Kimi ar trebui sa se retraga...parerea mea...nu prea mai are ce performante sa faca....sunt atatia piloti care asteapta o sansa in Formula 1...
-
lol, joi, 21.06.2018 13:43
Ricciardo este dorit la McLaren, Alonso se va retrage la finalul sezonului actual. daca vine acesta probabil.
-
ZZZ, joi, 21.06.2018 16:00
@ Iol -Da.. i-ar fi propus un salariu de 20 de milioane de euro... Sport Bild a venit cu stirea asta.
-
AyrtonSenna1991, joi, 21.06.2018 17:00
Dacă Alonso părăsește F1 sezonul asta , McLaren îl are pe Lando Norris un pilot foarte talentat. E de neînțeles oferta făcută de ei pentru Ricciardo , mai ales că australianul probabil o va refuza. McLaren până în 2021 cel puțin nu se va putea bate la titlu. Si nu cred eu că Ricciardo va veni să se lupte pentru locurile 7-14 pe grila. E doar un zvon care nu cred că se va materializa.
-
lol, joi, 21.06.2018 19:24
Dar de ce sa plece Alonso? Inca nu are varsta de retragere. Uite ca ii cam este frica de toti astia pe care eu i-as aseza deasupra lui in ierarhie. Nu ma pricep la F1 ca Fittipaldi, dar uite ca ma pricep ca Alonso haha Oricum, daca nu vine Ricciardo vine Lando Norris, iar Chuck Norris tot in retragere bate.
-
boss, joi, 21.06.2018 19:29
Daca a vorbit nasoale despre Honda care l-a adus si il sustinea la McLaren... Si-a cam taiat craca de sub picioare.
-
Inginer F1, joi, 21.06.2018 21:41
Inginerii Mercedes ar putea amana noua unitate de propulsie... pentru inca cateva saptamani, dupa ce FIA a publicat directiva tehnica in legatura cu uleiul folosit de turbina. Inainte de cursa din Canada, cei de la Mercedes au incercat sa caute o alta explicatie, dupa ce inainte de cursa din Monte Carlo... au cerut o explicatie, crezand ca vor lovi in cei de la Ferrari, despre care presupuneau ca folosesc mai mult ulei, si ca performantele unitatii de propulsie erau crescute altfel, artificial folosind uleiul folosit de turbina. Cei de la Mercedes au sperat ca cei de la Renault si poate cei de la Honda vor cere explicatii, dar ambele echipe... si-au vazut de treaba lor.
-
@boss, vineri, 22.06.2018 08:26
Cum si-a taiat craca de sub picioare? Daca vine Ricciardo nu il da nimeni afara pe Alonso, pleaca el.
-
@AyrtonSenna1991, vineri, 22.06.2018 10:02
E foarte de inteles oferta facuta de McLaren pentru Ricciardo. Au schimbat motorul Honda cu Renault si McLaren tot cam acolo este in timp ce Renault (motorul) castiga curse cu Ricciardo. Daca totul e ok si castigi campionate nu te gandesti sa faci schimbari. Dar daca nu, schimbi ingineri, schimbi manageri, schimbi motorul si pana la urma incerci si alti piloti. E cursul normal al lucrurilor. Desigur ca Alonso poate sa ramana sa demonstreze ca McLaren se insala cu aducerea lui Ricciardo ...
Citeste si
-
F1 TOP | luni, 15 iunieF1 Barcelona: Lewis Hamilton, prima victorie pentru Ferrari. Abandon pentru Kimi AntonelliLewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Barcelonei, fiind prima victorie pentru britanic ca pilot Ferrari. Pentru prima dată după 58 de ani, podiumul a fost ocupat numai de piloți britanici, cu George Russell pe locul 2 și Lando Norris pe locul 3. Liderul clasamentului, Kimi Antonelli, a abandonat cu o problemă tehnică. Citeste tot -
F1 TOP | vineri, 12 iunieF1: Pierre Gasly recâștigă locul 3 la Monaco după anularea penalizărilorPierre Gasly și-a recâștigat locul 3 în Marele Premiu din Monaco după ce penalizările pentru depășirea limitei de viteză pe linia boxelor au fost anulate. Echipa Alpine, pentru care pilotează francezul, a cerut dreptul la reexaminare după cursă. Citeste tot -
F1 TOP | joi, 11 iunieFormula 1: Racing Bulls prezintă o grafică nouă pentru cursa din BarcelonaEchipa de Formula 1 Racing Bulls a dezvăluit o grafică specială pentru monopostul VCARB 03. Grafica specială este inspirată de lumea fotbalului și a fost creată cu ocazia ediției din acest an a Cupei Mondiale. Citeste tot -
F1 TOP | luni, 8 iunieF1: Kimi Antonelli, victorie în Monaco. Lewis Hamilton și Isack Hadjar, pe podiumKimi Antonelli a câștigat Marele Premiu din Monaco și a bifat a 5-a sa victorie consecutivă. După o cursă marcată de penalizări și abandonuri importante, podiumul a fost completat de Lewis Hamilton și Isack Hadjar. Citeste tot -
F1 TOP | vineri, 5 iunieFormula 1: etapa din Las Vegas va rămâne în calendar până în 2037Formula 1 a semnat o prelungire a acordului cu organizatorii Marelui Premiu din Las Vegas. Circuitul stradal care include și faimoasa porțiune The Strip va rămâne în calendarul Formulei 1 până în 2037. Citeste tot
Hai măi Kimi, lasă-ne nene, pe tine te mai entuziasmează doar votculița de după saună ! O cursă bună și douăzeci proaste, asta este tot cu ce ne mai poți "entuziasma" tu pe noi !