Proiect de lege: Șoferii scapă de amendă dacă nu prezintă permisul sau talonul, în anumite condiții
Potrivit unui proiect de lege adoptat de către senatori, șoferii care nu prezintă documentele solicitate de către polițistul rutier nu vor mai fi sancționați, atunci când datele solicitate pot fi verificate prin accesarea bazelor de date oficiale. Votul final le aparține deputaților.
În prezent, Codul Rutier sancționează șoferii care nu prezintă, în format fizic, documentele atunci când sunt opriți de polițiștii rutieri.
Articolul 35, aliniatul 2, spune în felul următor: "Participanții la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege. "
Refuzul se sancționează cu amendă (între 6 și 8 puncte-amendă) și aplicarea sancțiunii complementare de 4 puncte de penalizare, scriu cei de la Profit.
Ei bine, acest lucru s-ar putea schimba, potrivit unui proiect de lege care tocmai a fost votat de senatori. Votul final le aparține, însă, deputaților.
Inițiatorii susțin că reglementarea actuală sancționează neprezentarea documentelor chiar și atunci când acestea există și pot fi verificate în bazele de date ale Poliției Române. În acest caz, lipsa documentelor nu mai trebuie reglementată drept contravenție fiind, printre altele, în contradicție cu tendința de digitalizare a administrației publice.
Mai mult, spun ei, faptul că șoferii sunt amendați pentru neprezentarea documentelor, în format fizic, nu protejează siguranța rutieră ci, mai degrabă, această măsură poate crea abuzuri și sancțiuni inutile.
"Reglementarea actuală încalcă principiul proporționalității (art. 53 Constituție) întrucât sancționarea contravențională pentru simpla neprezentare fizică a documentelor, în condițiile în care dreptul există și poate fi verificat electronic, reprezintă o măsură disproporționată în raport cu scopul legitim urmărit de lege," argumentează inițiatorii proiectului de lege.
Așadar, dacă proiectul de lege este votat și de către deputați, șoferii care nu prezintă documentele în format fizic nu vor mai fi amendați, dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale.
via Profit





Strict parerea mea. Din articol eu inteleg ca nu va mai fi nevoie sa mai ai la tine permisul si talonul, dar desi nu zice, cartea de identitate trebuie sa o ai pentru identificare, altfel de unde sa stie pe cine verifica, nu? Poate ar fi bine sa mentionati si aspectul asta, altfel vor fi destui care vor invoca lipsa actelor crezand ca scapa, sau care vor da datele vecinului/varului, colegului/etc.