Ford a rechemat în service 11.2 milioane de mașini, în primele 6 luni din 2026
De la începutul anului și până acum, contructorul american de automobile a inițiat 50 de acțiuni de rechemare în service care au afectat puțin peste 11.2 milioane de mașini.
Rechemările în service nu sunt ceva neobișnuit, dar când aceste acțiuni afectează milioane de mașini tind să atragă atenția mai mult decât ar fi nevoie. Iar dacă ar fi să desemnăm un campion la rechemări în service, cu siguranță acesta ar fi Ford.
Anul trecut, constructorul din Dearborn a inițiat 153 de acțiuni de rechemare în service care au afectat circa 13 milioane de mașini, mai mult decât orice alt producător de automobile. Din istorie.
În 2026, americanii au toate șansele să doboare acest record având în vedere că, de la începutul anului și până acum, Ford a inițiat 50 de recall-uri care au afectat 11.271.100 de vehicule. Cea mai rechemare în service afectează 4.4 milioane de pick-up-uri din seria F, adică cea mai populară familie de modele din portofoliu.
Din cauza unor probleme de software, frânele și semnalizările remorcilor (atunci când sunt atașate la un astfel de model) nu funcționează. Ford vrea să remedieze problema prin intermediul unei actualizări over-the-air.
Numărul mare de rechemări în service a atras, desigur, și atenția autorităților americane care au amendat Ford la finalul anului 2024.
Potrivit reprezentanților companiei, numărul mare de recall-uri face parte din strategia mărcii de a căuta și găsi probleme de hardware și software la modelele din portofoliu, o strategie prin care vrea să își protejeze clienții cât se poate de mult.
via Motor1




