Elon Musk: Tesla Model Y ar trebui să intre în producție la uzina din Germania până la finalul lui 2021
Potrivit lui Elon Musk, uzina Tesla din Berlin, Germania, ar urma să producă Model Y începând din luna noiembrie sau decembrie. Până la finalul anului 2022, vor fi asamblate aici între 5.000 și 10.000 de mașini pe săptămână.
După multe amânări, puse inclusiv pe seama birocrației din Germania, Elon Musk anunță acum că uzina Tesla din Berlin este pregătită să demareze producția lui Model Y. Acesta ar urma să intre pe liniile de asamblare fie în luna noiembrie, fie în decembrie.
Primele exemplare vor ajunge la proprietari în luna decembrie, a mai anunțat Musk în cadrul evenimentului Giga-Fest care a avut loc recent într-un oraș de lângă uzină.
Va mai dura ceva timp până uzina va ajunge la capacitatea maximă de producție. Potrivit șefului Tesla, până la finalul anului viitor vor fi produse aici între 5.000 și 10.000 de mașini pe săptămână.
Ulterior, intenția este de a se ajunge la 500.000 de unități pe an. În plus, vor lucra la această uzină circa 12.000 de angajați.
via Bloomberg
-
Edikkk, miercuri, 13.10.2021 15:38
Mai este un model în lucru, dar doar pentru piaţa europeană, un model Y modificat, dacă nu o fi exact acesta anunţat Fabrica din Berlin este azi, cea mai avansată tehnologic dintre toate, mai bună decât cea din China şi SUA.
-
dCi, miercuri, 13.10.2021 15:50
“ar trebui”... “ar putea”... “ar vrea”
-
Seriff, miercuri, 13.10.2021 16:06
Bravo Tesla, ai defrisat o padure ca sa faci o fabrica din care ies nori de fum ca sa vinzi niste masini de lux bogatilor, uite asa facem muci mediul in care traim!
-
dan_grc, miercuri, 13.10.2021 17:15
Mașini de lux, auzi, Tesla și luxul, de unde Șerifule :)?
-
@dan_grc, miercuri, 13.10.2021 17:48
Prețul o clasifică în segment. E bine că Musk livrează știri către cumpărătorii de acțiuni, principalul motor economic al Tesla. Industria auto va șterge pe jos cu Tesla.
-
CCA, miercuri, 13.10.2021 17:57
Bravo lor! Si, in paralel, impreuna cu Franta si altele au anuntat deschiderea vechilor termocentrale, pentru ca produc energie la cel mai mic pret, chiar daca certificatele verzi costa mult. La cat mai multe Tesla si la cat mai multe termocentrale, ca o sa ajunga o Teslla sa polueze cat un Ram cu motor de 6,8. Acum polueaza doar cat unul cu motor de 3 litri, daca exista.
-
Edikkk, miercuri, 13.10.2021 18:44
@dci... un amarât Ştii despre prototipul modelul Tesla care a rulat în Germania, cu alura de Model Y dar scria pe portieră "not model Y" ? Ştii de model 2 din China, care îl dezvoltă ca design şi restul doar inginerii chinezi? De aici dubiile, este model Y nou EU (nu cel USA) ?, este model 2 China? este un model 2 EU? Stai şi dai din gură aiurea
-
Edikkk, miercuri, 13.10.2021 18:47
@Seriff Vai de capul tău, eu zic să faci o facultate (tehnică sau măcar medicină) apoi mai vorbi că te faci de râs tare de tot. Tesla se apropie de 1 milion maşini, din care doar cu câteva mii de când sunt în circulaţie deja au evitat producerea de CO2 în atmosferă cât mult peste hectarul ăla de pădure tăiat. Plus că anunţaseră că vor împăduri în altă parte.
-
Edikkk, miercuri, 13.10.2021 18:56
@CCA nu mai vorbi /scrie când mănânci ciorbă, că vorbeşti aşa de aiurea fără să gândești măcar. Cu ce date susţii aberaţiile tale? 1) ce vină are Tesla că germanii sunt mână în mână cu ruşii şi vând întreaga Europă? Ştii că fostul cancelar al Germaniei, cel de dinaintea lui Merkel este vice preşedinte în Gazprom şi germanii au acţiuni în Gazprom? 2) Germanii proşti , au decis la Fukushima să închidă treptat toate centralele deşi fizic este imposibil să ai cutremure de gradul 9 în Germania şi nici tsunami ?? Că doar nu sunt pe Cercul de foc din Pacific! Plus că importă curent electric din Franţa produs de centralele nucleare franceze. Cât de proşti pot fi germanii 3) tot Germania, la cererea Rusiei are nesimţirea să ceară UE să declare gazul metan ca energie verde !! Nu e vina Tesla că germanii s-au prostit. Da. Hai, poftă bună.
-
inexorabil, miercuri, 13.10.2021 23:43
Io v-am tot spus/sugerat că, pe-acilişé, colcăie ofiţeri dăştăpţi…Nu în redacţie, dar pe unde nu s-a infiltrat ploaia?... Ştiu, ştiu, aţi putea reacţiona precum Leanu lu’ nea Nicu (“Dovada! Dovada!”), însă vă avertizez să ţineţi seama de următorul indiciu: a citi “printre rânduri”… Iar de acum încolo secţia nou înfiinţată în cuibul “profesioniştilor în informaţii”, recte “rusofobia” (cu substrat psihologic “germanofobia” şi de diseminat la toate etajele sociale), îşi va face tot mai simţită prezenţa…
-
CCA, joi, 14.10.2021 07:06
Edikk, bag de seama ca nu ești la poloboc. Cred ca pe fiecare grup e unul ca tine, lumea trebuie sa se și amuze de cineva. Am inteles ca ești unul din aceia cu gleznele epilate și cu manichiura perfecta într-o mașinuța electrica, care da pe dinafara de fericire. Bravo ție. Eu ma limitez la pickup-ul meu, made în SUA.
-
Seriff, joi, 14.10.2021 11:01
Pai cum vine asta mai spalatule pe creier (Edikk), adica doar daca masinile alea nu polueaza inseamna ca e ok sa defrisezi paduri si sa faci o fabrica poluatoare? Fabrica aia polueaza intr-o zi cat orice masina diesel intr-un an, dar aia nu se pune nu? Imi zici mie sa fac o facultate cand tu nici sa scrii corect gramatical nu esti in stare. Apropo rachetele alea cu care Musk se duce in spatiu cat de ECO sunt? Sunt tot electrice? Le incarca pe luna sau unde?
-
Seriff, joi, 14.10.2021 11:03
@Dan_grc zic masini de lux din cauza pretului, ca nu sunt de lux de fapt, e partea a doua.
-
Edikkk, joi, 14.10.2021 17:32
CCA te-am mirosit de departe maşina mare, creier şi aia mică
-
CCA, joi, 14.10.2021 17:59
Edikk, cum spuneam, piti de mall, epilat și dichisit, cu mașinuța electrica luata de părinți....Iti place sa adulmeci? Nu-i asa? "Aia mica" nu ai s-o vezi, oricât ai vrea, nu-ți rămâne decât sa te joci cu a ta... pana ți se încarcă electrica... câteva ore pe zi, cel puțin. Spor...
-
CCA, joi, 14.10.2021 17:59
Edikk, cum spuneam, piti de mall, epilat și dichisit, cu mașinuța electrica luata de părinți....Iti place sa adulmeci? Nu-i asa? "Aia mica" nu ai s-o vezi, oricât ai vrea, nu-ți rămâne decât sa te joci cu a ta... pana ți se încarcă electrica... câteva ore pe zi, cel puțin. Spor...
Citeste si
-
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieVolkswagen ia în calcul închiderea a 4 uzine și concedierea a până la 100.000 de angajațiVolkswagen analizează posibilitatea închiderii a 4 uzine din Germania și extinderea programului de restructurare până la aproximativ 100.000 de concedieri. Dacă planul va fi pus în aplicare, acesta ar reprezenta cea mai amplă reorganizare din istoria industriei auto. Citeste tot -
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieShelby F-150 Raptor R: 1.000 CP pentru cel mai popular pickup americanCompania Shelby tocmai a prezentat două versiuni modificate ale celui mai popular pick-up american. Varianta F-150 Baja Raptor dezvoltă 555 CP, în timp ce versiunea F-150 Raptor R dezvoltă 1.000 CP. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iuniePolestar nu va mai putea vinde mașini noi în SUA începând din 2027Polestar a anunțat că administrația președintelui Donald Trump obligă constructorul de automobile electrice să înceteze vânzarea de vehicule noi în Statele Unite începând cu anul 2027, pe fondul intensificării măsurilor adoptate de Washington împotriva automobilelor cu legături tehnologice cu China. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iunieJD Power publică topul calității din industria auto: Ford, numărul 1 la mărcile de volumCelebrul institut american JD Power a publicat topul calității din industria auto. Pe prima poziție, la general, s-a clasat Porsche, dar Ford a fost numărul 1 la mărcile de volum. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iunieUzina Tesla din Berlin își mărește producția cu 20% începând din octombrieTesla a anunțat recent că începând din luna octombrie a acestui an, producția uzinei sale din Berlin va crește cu 20%, ajungând la 7.500 de vehicule pe săptămână. Citeste tot
Bravo Tesla. Şi aşa facem muci mediul în care trăim https://m.digi24.ro/stiri/externe/un-petrolier-abandonat-in-marea-rosie-de-4-ani-cu-o-cantitate-uriasa-de-petrol-la-bord-ar-putea-lasa-milioane-de-oameni-fara-apa-1698543 https://m.hotnews.ro/stire/25103059 Amandouă ştiri de azi.