Marinescu, locul 11 în testele de F2 de la Zolder

Publicat miercuri, 16.06.2010 16:32 de Daniel Popescu

Mihai Marinescu a terminat pe locul 11 sesiunea de teste de pe circuitul Zolder din Belgia.

Mihai Marinescu a participat miercuri la o sesiune de teste de Formula 2 organizată pe circuitul Zolder din Belgia.

Braşoveanul a încheiat sesiunea de pregătire pe locul 11 dintre cei 19 participanţi după ce a fost cronometrat cu 1:24.786 la capătul celor 67 de tururi efectuate. Timpul pilotului roman a fost cu 1.078 secunde mai lent decât al liderului Philipp Eng, însă a reuşit să-l devanseze pe unul dintre favoriţii la titlu, Jolyon Palmer.

Aceasta sesiune de teste a reprezentat un preambul pentru etapa de Formula 2 care va avea loc în weekendul 18-20 iunie tot pe circuitul de la Zolder, ce are o lungime de 4 km.

După primele 6 curse din acest sezon, Marinescu ocupa locul 9 în clasament cu 20 de puncte, la 83 de puncte în spatele liderului Palmer.