Tinuta de drum

4.5

Când spui Volkswagen R te gândești automat la Golf R. Dar, în ultimii ani, constructorul din Wolfsburg a extins ADN-ul unui model R și la alte nume din portofoliu, inclusiv la Touareg.

În consecință, Volkswagen Touareg R este o mașină rapidă și puternică, în ciuda greutății de aproape 2.5 tone pe care toate sistemele se străduiesc să o țină sub control. Mai ales pe viraje, acolo unde simți la treabă stabilizarea activă antiruliu și, desigur, sistemul de direcție integrală.

Aderență ai din belșug, iar fenomenul de subvirare își face simțită prezența numai când te apropii foarte mult de limită.

Deși poartă emblema R, trebuie spus că Touareg nu are, totuși, vigurozitatea unui Porsche Cayenne. La capitolul confort, însă, excelează și nu apreciază foarte mult momentele în care încerci să îl scoți din zona sa de confort.

Dezavantajele jantelor de 22 de inch sunt anihilate de suspensia pneumatică, o opțiune care costă 1.650 de euro, dar care merită fiecare cent. Suspensia nu este pe atât de silențioasă pe cât te-ai aștepta, mai ales când rulezi în modul pur electric, iar diferitele zgomote nu mai sunt mascate de sunetul motorului termic.

Suspensia pneumatică îți garantează acces facil pe mai multe tipuri de teren. În poziția maximă și în modul de rulare Off-Road, garda la sol crește cu 7.5 centimetri. Bineînțeles, pe autostradă, avem reversul medaliei. Suspensia poate coborî cu până la 3.5 centimetri. Așadar, ai unghiuri foarte bune pentru a ataca orice teren accidentat.

  • nsrei, joi, 25.06.2026 13:49

    ei in 20-26 este putin penibil ca " bateria încărcată 90%, iar computerul de bord indica o autonomie electrică de 37 de kilometri." vorba poetului, adica autorului. merita fiecare cent, pana la aia 112 mii de euro. Eu oricum n am nici 112 euro asa ca masina asta nu e pt mine

  • Știm asta, de mult,, joi, 25.06.2026 13:58

    pentru că tu vorbești despre mașini de peste 100.000 de Euro, dar te dai cu un Aygo obosit cu număr de Argeș.

  • nsrei, joi, 25.06.2026 15:36

    nu prea stiti nimic, n ati nimerit nici numarul, nici marca https://postimg.cc/2bzGWHh5

  • @nsrei, joi, 25.06.2026 17:25

    tesla are limitele sale pe viraje https://youtu.be/6gVcUKTGv2I?si=RtpfKzMwVtPmbSed

  • rotila, joi, 25.06.2026 18:26

    no, cu un diesel de 230 de cai te duci si la mare si la munte cu un rezervor.

  • nsrei, joi, 25.06.2026 19:03

    Foarte bun filmulețul. Nenea cu termica ar fi trebuit să rămână de vreo 4 ori fara permis.

  • @nsrei, joi, 25.06.2026 20:20

    sa fii mai iertator cu colegii de platou