Volkswagen numește un nou director al diviziei software: Dirk Hilgenberg are o experiență de 20 de ani la BMW
Volkswagen a anunțat că noul director al diviziei sale software este Dirk Hilgenberg, care va conduce Car.Software după o experiență de 20 de ani în cadrul BMW. La nivel de grup, partea de software va fi supervizată de Markus Duesmann, CEO-ul Audi.
După informațiile apărute în presa germană, Volkswagen a confirmat că șeful diviziei sale software va fi schimbat în urma problemelor înregistrate de companie cu unele unități Golf 8, dar și în cazul ID.3.
Noul CEO al diviziei Car.Software este Dirk Hilgenberg, care vine în funcție după o experiență de 20 de ani și diferite roluri în cadrul BMW.
Totodată, Volkswagen a anunțat că activitățile privind dezvoltarea software își vor muta “sediul” de la Wolfsburg la Ingolstadt, iar acestea vor fi supravegheate de CEO-ul Audi, Markus Duesmann.
Astfel, inginerii și specialiști din Ingolstadt sunt cei care acum trebuie să livreze produse inovatoare pentru întreg grupul. În acest sens, Volkswagen a anunțat investiții de 7 miliarde de euro până în 2025.
Via Volkswagen
-
@Edik, joi, 16.07.2020 18:23
In articol scrie: "Volkswagen a anunțat investiții de 7 miliarde de euro până în 2025." Crezi ca 7 miliarde sunt bani de nimic? "Ei vor să facă software la preţ de nimic şi să fie şi repede şi bun"
-
Edikkk, joi, 16.07.2020 20:16
Da, da, 7 miliarde din care 5 miliarde pentru achiziţia de alte firme software care au făcut ceea ce ei nu pot, 1 miliard pe bonusuri la CEO, şefi şi chirii, 1 miliard la angajaţi şi ăia cu scos ochii Mda
-
dan_grc, joi, 16.07.2020 22:25
In SUA se dau actiuni, inseamna ca angajatii Tesla sunt toti milionari, la cat a ajuns o actiune, chiar si oamenii de serviciu, daca isi vand acum actiunile s-au scos. Dar cel mai important este ca ne distram cu Edikk.
-
zarnesteanu, vineri, 17.07.2020 00:31
Volkswagen, software, aruncat cu VW in ca_at, sau invers ... Nu-mi vine sa cred. A ramas @Lindikkk singur pe baricade. Ori s-a maturizat lumea, ori a mai iesit pe-afara la aer curat, ori pur si simplu realizeaza ca sunt lucruri de 1000 de ori mai importante in viata decat sa dai in nestire intr-un cal mort numit Softul VW ... Continua @lindikkk, cu varsta incepi sa apreciezi un clovn irecuperabil.
-
Edikkk, vineri, 17.07.2020 00:54
Dle Dan grec dacă nici măcar nu ştiţi să citiţi şi faceţi ca la Antena 3 să înţelegeţi doar ce vreţi... Mai citiţi, vă rog, încă odată comentariul meu. Scria "pentru... care contează"
-
andrei, vineri, 17.07.2020 07:40
totusi, edikkk, daca nu ai lucrat la soft de masini nu iti mai da cu parerea asa usor. mai usor cu cuvintele mari cand nu ai habar nu ce se mananca.
-
Edikkk, vineri, 17.07.2020 09:11
1) de unde ştiţi că nu am lucrat 2) de unde ştim că dvs aţi lucrat ?
-
Edikkk, vineri, 17.07.2020 09:15
Oricum ideea este următoarea Credeţi că Tesla care are cel mai avansat software auto din lume a plătit cu firmituri, execuţia unui aşa software hardware şi în aşa scurt timp ??? Clar nu. Şi dacă un gigant VAG nu reuşeşte şi schimbă şeful pe IT, ce mesaj ar putea înţelege ? Că.... clar nu fac ceea ce au făcut Tesla. Succes VW, nu zic nu, dar nu degeaba chiar şi din UE16 încă mai emigrează în SUA.
-
Edikkk, vineri, 17.07.2020 09:24
Dle Zarnastenu dar cum a reuşit VW să facă softul cu maimuţa aşa bine că nu l-au depistat foarte mult timp??? Şi apoi, deşi că nu, că CEO nu ştia, au făcut de capul lor nişte ingineri şi culmea l-au dat şi la Audi şi la Porsche şi la Mercedes chiar cică.... aşa de la ingineri la ingineri la o bere.... Bă uite ia şi tu softul ăsta... Şi toată conducerea nevinovată ! Nu?
-
VJ, vineri, 17.07.2020 10:36
@Edikkk Softul de care zici tu, ca au fentat testele de emisii, nu cei de la VW l-au dezvoltat, ci cei de la Bosch. Tocmai asa acel soft a ajuns si curtea celor de la Mercedes si Porsche.
-
cifre, vineri, 17.07.2020 11:11
edikkk tata stai in banca ta, nu mai vorbi sa te auzi ca Luca de Meo, noul sef renault de ex. a primit 150.000 actiuni mcccccccc.
-
Edikkk, vineri, 17.07.2020 12:59
Dle Cifre - ce aţi gândit când aţi scris? CEO ok.... eu vorbeam de angajaţii din IT care contează din producătorii auto europeni, dacă dau şi acţiuni pe lângă salariu
Citeste si
-
INDUSTRIE | miercuri, 24 iunieXiaomi YU7 GT: prima mașină fără șofer care stabilește un record de tur pe NurburgringModelul chinez Xiaomi YU7 GT a fost prima mașină care a stabilit un record de tur pe circuitul Nürburgring Nordschleife în regim autonom, potrivit unui anunț al Xiaomi. Citeste tot -
INDUSTRIE | marţi, 23 iunieNissan oprește dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilorNissan a oprit dezvoltarea unei versiuni complet electrice a celui mai bine vândut model al său din Europa, Qashqai. Decizia face parte din strategia constructorului japonez de a-și simplifica gama de modele și de a reduce costurile. Citeste tot -
INDUSTRIE | duminică, 21 iunieMaserati ia în considerare un viitor supercar cu transmisie manualăPotrivit spuselor unui oficial al mărcii, Maserati ia în calcul un viitor supercar ce va avea o cutie manuală. Viitorul model ar urma să aibă sub capotă un motor V6. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieOliver Blume: Volkswagen va reduce personalul cu 50.000 de angajați până în 2030Volkswagen AG este pe cale să reducă numărul de angajați cu 50.000 până în 2030, a anunțat joi directorul general Oliver Blume, la adunarea generală a grupului german. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieMaserati ar putea colabora cu Huawei și JAC pentru viitoarele sale modele electriceStellantis a confirmat că poartă discuții cu 2 potențiali parteneri pentru marca Maserati, iar un anunț oficial este așteptat înainte de sfârșitul anului 2026. Citeste tot
Marea diferenţă dintre SUA şi UE este că pentru oamenii care contează în SUA pe lângă SALARII, nu firmituri, se dau şi ACŢIUNI LA COMPANIA la care lucrează !! În Europa le dă ciu ciu. Ei vor să facă software la preţ de nimic şi să fie şi repede şi bun. Şi profitul tot să îl simtă doar acţionarii. Măi, măi, măi.... vai, vai, vai....