Volkswagen Polo facelift va primi motorul de un litru de pe Up!
Volkswagen va lărgi gama de motorizări a actualului Polo odată cu faceliftul de jumătatea carierei. Noutatea o va reprezenta propulsorul TSI cu trei cilindri şi capacitate de un litru.
Volkswagen pregăteşte un facelift pentru actuala generaţie a modelului Polo, căzută oarecum în anonimat după introducerea unor concurenţi puternici în segmentul B.
Germanii testează deja o serie de prototipuri, ceea ce înseamnă că faceliftul va aduce cu sine şi câteva modificări de ordin tehnic. Cea mai vehiculată informaţie este introducerea unui motor nou în gama modelului de clasă mică. Este vorba despre unitatea pe benzină, cu trei cilindri, de 1.0 litri, regăsită deja pe Volkswagen Up!.
Ca şi în cazul acestuia, benzinarul va dispune de mai multe versiuni de putere: de la 60 până la 90 de cai. Acestor versiuni li se vor alătura mai multe motoare diesel şi benzină cu patru cilindri, disponibile şi în gama actuală, dar revizuite uşor pentru un plus de resurse şi un consum mai mic.
La nivel estetic, noul VW Polo facelift va primi modificări timide la nivelul spoilerului faţă şi un set nou de blocuri optice spate. Pentru interior, Volkswagen a pregătit o planşă de bord restilizată şi un sistem multimedia îmbunătăţit.
via wcf
-
razvanis, luni, 01.07.2013 12:15
@kim ... Lasa ca inoveaza Toyota si Mazda care vin cu motoare din anii 80 ... cu cateva badge-uri in plus ... si pretentii de supertehnologie ...
-
polo....la apa, luni, 01.07.2013 12:16
motoare de 60? in 2013......ok
-
gigel, luni, 01.07.2013 12:51
Motorul de un litru de la vw ofera o putere maxima de 90 cp,in timp ce ecoboost-ul de un litru de la ford ofera 125cp.Diferenta de tehnologie e clara.
-
care 1l tsi?, luni, 01.07.2013 13:07
nu exista acest motor de 1l tsi pe up si nici pe un alt model vw, exista 1l aspirat MPI cu putere de 60/75.
-
Vasilica, luni, 01.07.2013 13:39
Nu ca sa nu zic dar tre sa zic desi nu detin nimic din familia VAG. Cat de abject trebuie sa fi sa demontezi un singur adevar "CAR OF THE YEAR" sau cat de ruman adevarat mai bine zis!!
-
ScorpyonVAG, luni, 01.07.2013 13:46
Sa inteleg ca 1.0MPI de pe UP! va fi pus si pe Polo si va aparea un nou motor 1.0TSI ? Deci 1.2TSI daca are 85-105cp, el va avea pana in 75cp sau daca vor avea ceva putere asemanatoare motoarelor de la Ford si va disparea 1.2TSI ?
-
@gigel, luni, 01.07.2013 13:52
Nu e corect rationamentul tau:motorul de 125 cp de la Ford e pe Focus NU pe Fiesta.Nu compara mere cu pere!
-
BaditzaEx, luni, 01.07.2013 13:54
Deci !!! : cea mai performanta si evident cea mai scumpa, versiune a acestui motor de 1.0 L de la VW, are o putere egala cu versiunea motorului de 0,9 L de la Dacia ?! LOL, Intrebare : de ce as da 13-14k eur pe o masina de segment B cu aceasta motorizare cand aceasta este disponibila si la 7-8k eur ?! p.s. nu-mi dati argumente PREMIUM ( acelea sunt acceptabile la o masina de clasa D... )
-
J'ai, luni, 01.07.2013 15:36
Off topic dar trebuia!Daca ar durea prostia,multi useri de aici s-ar tavali in chinuri!Credeam ca e un loc unde se schimba opinii nu se scuipa ai arunca pietre!Mi-as paria viata fara frica,ca mai mult de trei sferturi din ei nu au deschis usa la o masina,daramite sa conduca sau sa detina una!PffffVorbiti pe fapte si mai ales de fapte nu din povesti sau povesti!
-
gigel, luni, 01.07.2013 19:27
@ @gigel Te contrazic,motorul de 1l si 125cp e disponibil si pe Fiesta(varianta in 3 usi). Si oricum,eu vorbeam de puterea propulsoarelor,nu de modele.
-
@@gigel, luni, 01.07.2013 20:25
In Romania pe fiesta sport e disponibil motorul de 1.0 125 cai !
-
Azazel, luni, 01.07.2013 21:19
1. Inainte sa spuneti ca e o greseala sau o gluma sa pui in 2013 un motor de 60 cp pe clasa mica, raspundeti-va singuri la intrebarea de ce vw face asta. 2. O masina de clasa mica si 60 cp nu este nicidecum submotorizata, ci are performante acceptabile pentru clasa ei. Vw nu este singurul din clasa cu motor de 60 cp din clasa mica. Repet, intrebati-va de ce. 3. Daca acest motor ti se pare slab, bagi mana mai adanc in buzunar si iti iei un motor mai puternic. E valabil pentru ORICE masina. 4. Comparatia cu Logan e TOTAL gresita. Daca v-ati pricepe cat de cat la masini in general v-ati da seama singuri de ce sa alegi un Polo, Fiesta, Clio sau orice din clasa mica in detrimentul unui Logan, fie el si cu motor de 0.9cmc.
-
BaditzaEx, joi, 04.07.2013 15:23
doar in rromania, Capra moare de raie dar tine coada sus !, motorul de 0,9 TCe este folosit si pe Sandero ( segment B ), te duce din punctul A in punctul B ( fara a avea prea mari batai de cap cu parcarea si consumul existent intr-un oras aglomerat dar oferindu-ti un spatiu satisfacator pt 2-4 pers ) @J'ai suis une imbec... - cum se deschide ma portiera ??, iti ramane in mana la Dacia sau cum ?, ce legatura are comportamentul masinii ???, in segmentul asta nu te gandesti sa faci slalom pe Transfagarasan... intr-adevar daca prostia dar si Infatuarea ar durea...
Citeste si
-
MODELE NOI | luni, 22 iuniePREMIERĂ: Am văzut pe viu noul Renault Megane electric facelift. 5 lucruri esențialeAutomarket a călătorit, în mare secret, la Barcelona pentru a vedea noul Renault Megane E-Tech Electric facelift. Acum că a expirat embargoul de comunicare, ți-am pregătit un articol cu 5 lucruri esențiale pe care trebuie să le știi despre noul model al francezilor. Avem pentru tine și un video. Citeste tot -
MODELE NOI | joi, 18 iunieStellantis prezintă o nouă generație de modele utilitare: soluții noi pentru mai mult spațiuStellantis Pro One, divizia de vehicule comerciale a grupului multinațional, a prezentat oficial o nouă generație de vehicule utilitare compacte. Noile modele, vândute sub siglele Opel, Fiat, Citroen și Peugeot, primesc soluții noi de utilizare a spațiului interior, dar și diferite tipuri de propulsoare, inclusiv versiuni electrice. Citeste tot -
MODELE NOI | joi, 18 iunieSkoda Peaq: primele schițe cu interiorul noului modelSkoda a publicat primele schițe oficiale cu interiorul viitorul SUV electric Peaq. Noul model va avea 7 locuri și un ecran central montat vertical, pentru prima dată. Citeste tot -
MODELE NOI | joi, 18 iunieNoua față Maserati: facelift pentru Grecale, GranTurismo și GranCabrioMaserati a prezentat oficial un design nou pentru modelele Grecale, GranTurismo și GranCabrio. Cele 3 modele primesc o parte frontală revizuită, noutăți în habitaclu și motoare mai puternice. Citeste tot -
MODELE NOI | joi, 18 iuniePrima imagine cu noua generație Dacia Spring: va fi produsă în EuropaDacia a confirmat oficial cea de-a doua generație a modelului său electric Spring. Noul model va fi produs în Europa și va fi lansat în a doua jumătate a acestui an. Citeste tot
Da, grozav. Inovatie dupa inovatie de la VW. Si alti TDI-sti se bat cu caramida-n piept ce grozav e VW.