Uzina Tesla din Berlin își mărește producția cu 20% începând din octombrie
Tesla a anunțat recent că începând din luna octombrie a acestui an, producția uzinei sale din Berlin va crește cu 20%, ajungând la 7.500 de vehicule pe săptămână.
Constructorul american a precizat că majorarea producției va necesita angajarea a încă 1.000 de noi angajați. Compania anunțase deja, în luna aprilie, extinderea capacității de producție a fabricii din Berlin pentru a răspunde cererii tot mai mari pentru Model Y.
În luna mai, Tesla a dezvăluit că va majora și investițiile dedicate producției de celule pentru baterii în cadrul aceleiași uzine.
Potrivit companiei, cele 3 anunțuri vor conduce, pe termen scurt și mediu, la crearea a aproximativ 3.500 de noi locuri de muncă în cadrul fabricii, atât pentru producția de automobile, cât și pentru fabricarea bateriilor.
via Reuters




