Subaru vrea să vândă doar mașini electrice până în 2035: japonezii vor lansa cel puțin 3 modele noi în următorii 5 ani
Obiectivul Subaru pe termen lung este să vândă doar mașini 100% electrice, până în 2035. În următorii 5 ani, constructorul japonez vrea să lanseze cel puțin 3 modele noi, printre care un hibrid și o electrică.
În 2018, Subaru a anunțat o nouă strategie de piață și un plan de lansare pentru mai multe modele până în 2025.
La vremea respectivă, japonezii au promis că vor lansa un nou SUV (2024), un model hibrid (2023) și unul 100% electric (2022). Totodată, constructorul pregătește versiuni noi sau actualizate ale “modelelor-cheie” din gamă în fiecare an, ca parte din aceeași strategie.
Obiectivul pe termen lung este ca Subaru să vândă doar mașini electrice, până în 2035. Un alt obiectiv este ca 40% din vânzările globale să fie reprezentate de hibrizi și mașini electrice până în 2030.
În plus, Subaru vrea să ajungă la vânzări anuale de 1.3 milioane de unități până în 2025 și să atingă unul dintre “cele mai mari profituri din industrie”.
Via Reuters
-
someone, luni, 20.01.2020 12:31
intrebarea mea este, spre deosebire de boxer benzina, oare cum va suna acel boxer electric?
-
ACE - Craiova, luni, 20.01.2020 12:41
Exista persoane care afirma ca Subaru nu are reprezentanta in Romania. Au doar unitatea service SMT Asa sa fie (si) acum?!
-
cifre, luni, 20.01.2020 12:54
https://www.caradisiac.com/voitures-electriques-le-marche-mondial-moins-dynamique-en-2019-180837.htm cam stagnare la electrice dar nici economia nici productia auto in general nu dau semne bune
-
Cyrus, luni, 20.01.2020 17:26
@someone - un boxer electric va face Vîîîjjjjjjj... :)
-
dan_grc, luni, 20.01.2020 17:34
Inseamma ca Subaru, in 2035, va vinde foarte putine masini.
-
Clique, luni, 20.01.2020 17:58
@netan-nissan Îți spun eu ce și cine-i prostește spre electrice. 50% statele că vezi Doamne electricele sunt "ECO" și sunt "viitorul" 50% trendul, efectul de turmă, cum e și trendul suvurilor, toată lumea face suv-uri mărci ce n-au făcut în viața lor suvuri s-au trezit peste noapte că știu să facă așa zise suvuri. sau hibride, exceptând Toyota care au fost, sunt și vor fi pionerii sistemelor hibrid, hop s-au trezit și restul mărcilor în special europene să facă hibride, toată lumea știe de acum să facă hibride, interesant.. Este efectiv un circ ieftin în ultimii ani, chiar îmi este greață, dar în același timp mă bușește și râsul pe bună dreptate. Se observă disperarea pe fața multor branduri, să nu care cumva să piardă X sau Y o felie din piață, în loc să aducă ceva nou pe piață și aici mă refer tot la brandurile europene.
-
Adrian, luni, 20.01.2020 18:29
@Clique Tu ai perfecta dreptate in ceea ce spui, dar ce ai vrea sa faca? Daca nu intra in hora, dau faliment. Au o afacere pe care trebuie sa o duca mai departe, oricat de cretin ar fi trendul. Daca zici ceva rau de electrificare, esti ingropat. La fel cum o vorba rea despre homosexuali ii poate ruina cariera unui muzician/actor etc.
-
netam-nissan, luni, 20.01.2020 18:52
da multumesc pt lamuriri dle clique. corecte desi ceva mai scartaie in capu meu. cum adica statul e compus si condus doar de eloni + edikkki nu si din altii mai amarasteni ca mine? a uitasem ca ue e statul de 13 ani si ce trend baga e ordin mai ceva ca cu comisarii sovietici pe vremea lu bunicu. si ca nu prea avem de ales zice bine dl adrian deci ca fan nissan astept leaf la mina a saptea cind o fi 3-4 mii maxim. sau si mai ieftin cu bateria dusa ma descurc eu cumva si ii pun una buna de motostivuitor casata la harneala. drumuri bune sa aveti si mai trageti de cazane cit puteti.
-
PMC, marţi, 21.01.2020 11:56
@Clique & Adrian: aveti dreptate amandoi. Cu isteria progresista e greu sa te pui si sunt foarte putini indivizi care sunt dispusi sa vorbeasca adevarul. V-as aduce aminte de ex-CEO-ul de la Porsche care a fost adus in locul lui Winterkorn dupa scandalul Diesel. Omul a spus clar si raspicat ca Dieselul are un viitor bine-merci in portofoliul VAG si ca e o tampenie injurarea unei tehnologii care a fost perfectionata pana la performante greu de imaginat in trecut. Rezultatul a fost ca l-au dat la o parte si au adus pe actualul biped care tocmai se pregateste sa transforme o marca ce a fost intotdeauna de volum, intr-una de gadgeturi. Omul a declarat public asta. Vrea sa schimbe toata strategia VW si vorbeste despre esecul Nokia comparand VW cu Nokia. Disonanta cognitiva mi se pare uriasa si ma mir ca actionariatul nu-l calmeaza. PS: Nimeni nu e mai urat decat cel care spune adevarul. :)
Citeste si
-
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iunieBYD Group ia cu asalt Goodwood Festival of Speed: 8 modele noiBYD Group și-a anunțat planurile pentru ediția din 2026 a Goodwood Festival of Speed. Evenimentul va marca debutul a nu mai puțin de 8 modele noi, iar standul BYD Group va fi cel mai mare din istoria acestui festival. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iunieZeekr a înregistrat un record de pre-comenzi pentru noul 7GT. Disponibil în RomâniaChinezii de la Zeekr au înregistrat 3.800 de pre-comenzi pentru noul 7GT, un record pentru marca premium din China. Acest model este disponibil și în România, acolo unde pornește de la 46.500 de euro. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iuniePrototipul viitoarei generații Alpine A110, debut oficial la Goodwood Festival of SpeedFrancezii de la Alpine vor fi prezenți la ediția din 2026 a Goodwood Festival of Speed cu o gamă largă de modele. Evenimentul va marca și debutul public al prototipului care anunță viitoarea generație A110. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | vineri, 19 iunieNoutăți pentru Kia EV2: baterie de 61 kWh și versiune Black-LineConstructorul asiatic de automobile anunță o serie de noutăți pentru electricul EV2. Lista include o baterie mare, de 61 kWh, o versiune Black-Line, dar și nivelul de echipare GT-Line. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | miercuri, 10 iunieUrmătorul Opel Corsa va fi exclusiv electric: preț de pornire de 25.000 euroFlorian Huettl, CEO-ul Opel, a confirmat oficial că următoarea generație Corsa va fi exclusiv electrică. Noul model promite un preț de pornire de 25.000 euro. Citeste tot
nu inteleg cine ce ii prosteste si pe astia spre electrice dupa wrx.uri la fel ca pe nissan flebetea mea cu leaf dupa bombe gtr z etc. sefu meu a facut si misto de mine cind am cerut marire de salar. cica nu cumva vrei sa iti iei leaf din o leafa. dar poate asa ma loveste norocul cu un subaru impreza sh la bani subtiri stiu consuma da mai fac un credit la banca. drumuri bune sa aveti si cu punte pe carnet sa ramineti dar si puncte la postari sa puneti ca sa fiti citeti. daahh zic cum ofta dl edikkk ca sa imi dau si eu singur dreptate mai multa.