Prețuri noul Mercedes-Benz Clasa C electric în România: start de la 64.000 euro

Publicat luni, 01.06.2026 12:19 de Alexandru Monenciu

Noul Mercedes-Benz Clasa C electric poate fi comandat în România. La noi în țară, modelul german este disponibil, momentan, într-o singură versiune, iar prețul pornește de la 63.990 de euro cu TVA inclus.

Constructorul din Stuttgart a prezentat noul Clasa C electric la jumătatea lunii aprilie. Acum, sedanul cu zero emisii poate fi comandat și pe piața din România.

Pentru moment, clienții de la noi din țară pot bifa o singură versiune și anume C 400 4Matic electric. Vorbim despre două motoare electrice, tracțiune integrală, 489 CP, baterie de 94 kWh și o autonomie care ajunge până la 753 de kilometri.

În această configurație, noul Mercedes-Benz Clasa C electric ajunge la 100 de km/h în fix 4 secunde.

Prețurile încep de la 63.990 de euro cu TVA inclus. Echiparea standard include, printre altele, faruri LED High Performance, jante de 18 inch, plafon panoramic, tapițerie din piele artificială, scaune față încălzite, display central de 12.3 inch și cablu de încărcare de 22 kW.

Pe lângă linia de echipare Avantgarde, care este cea de bază, mai poți opta pentru linia exterioară AMG (3.509 euro) și linia AMG Plus (7.683 euro).

via Mercedes-Benz

  • ielectricele e izbăvirea, luni, 01.06.2026 12:48

    64 000 : 489 = 130 Euro pentru fiecare cal putere; cu apariția electricelor Mercedes știe ce inseamna indulgenţa cu buzunarul doritorilor

  • zarnesteanu, luni, 01.06.2026 16:06

    Din intamplare, saptamana trecuta am dat peste video-ul asta: https://www.youtube.com/watch?v=xF2GnmHku_Y&t=1443s Deci un CLA electric a parcurs 1000 km in Romania, si a terminat la 4-5 minute in urma unui M2 pe benzina, pe acelasi traseu!!! Deci daca nici asta nu spune nimic chiar nu prea mai am cuvinte. Intre timp aici pe Automarket.ro inoperabilul de la Calafat face pe prostul cu texte de pisoi indurerat. Masinile electrice nu mai sunt o fita, sunt tot mai mult o necesitate si un normal in viata de zi cu zi. CLA-ul ala m-am lasat masca. Daca eu cu o autonomie de 500 km sunt mai mult decat ok, pai cum o fi la 800 km, sau chiar la "doar" 750 km cat are C Class-ul asta? Acum pe timp de vara incarc odata pe saptamana. 750km cat ma-ar tine? 10 zile? 2 saptamani? Odata cu vremea calda au inceput iesirile la drumuri mai lungi, in afara Zarnestiului. Un 100% mi-ajunge cu varf si indesat peste week end si sa ma duc si la lucru sa incarc din nou. Revenind la C Class-ul asta, masina mi se pare fenomenala. Are un design excelent, bine proportionata si sunt sigur ca materialele sunt cel putin de la bune in sus. Este mult mai incapatoare si mai practica decat un CLA iar pretul este destul de rezonabil, tinand cont de nebunia din ultimii 4-5 ani. Pentru mine decizia sa trec la electrice a fost sa tai complet costul benzinei si al intretinerii. Pana acum, la un an si ceva distanta, pot sa spun ca n-am gresit. Tot ce am bagat in amandoua masinile a fost lichidul de parbriz. Saptamana asta voi avea prima cheltuiala mai "serioasa" pentru ca va trebui sa-mi echilibrez si sa rotesc cauciucurile. In rest, relax si voie buna. Sincer, nu stiu cum va fi perceput un C Class in Europa. Eu sper sa-l aduca si aici. Dar ai masina noua, ai rata la ea, intr-adevar, dar ai scapat de benzina si intretinere. Ca sa fiu corect, eu cred ca in Europa pretul curentului este mai mare decat in America de Nord, deci la 99% dintre romani situatia mea nu se potriveste, cu atat mai mult cu cat incarc gratis la lucru. Dar una peste alta, bataile de cap cu o masina termica pur si simplu nu mai merita. Astept cu interes sincer parerile "la cald" ale celor din Romania. Apropos, daca tot am pus link-ul de mai sus, mai pun unul cu un Cadillac Lyriq care e la vanzare in Bucuresti. In general, cam asta e masina mea, in afara de culoare :) https://www.youtube.com/watch?v=7PML6HMfhe0&t=565s

  • eu, luni, 01.06.2026 16:35

    vazusem deja clipul cu vreo 2 zile in urma si chiar m-am gandit la tine :) ce mi se pare inedit la masina asta si n-am mai vazut sa aiba si altele ar fi clapa aia la volan, care actioneaza ca o frana prin regenerare, foarte tare.

  • petre dancus, luni, 01.06.2026 16:51

    îi cam scump dar jenţile îs tare faine

  • @petre dancus, luni, 01.06.2026 17:57

    nimic rotunjor azi petrica?

  • petre dancus, luni, 01.06.2026 19:20

    oi spus destul vorba lungă îi sărăcia omului

  • zarnesteanu, luni, 01.06.2026 21:21

    @eu, Asta e doar una din feature-urile moderne la Lyriq :). Clapeta regenereaza bateria variabil, de la full break, pana la oprirea super lina pe loc. Pur si simplu reglezi forta de franare ca la pedala clasica. La Equinox nu exista decat o singura forta de franare care poate fi prea tare sau prea putin pentru ceea ce iti trebuie. Dupa ce vii din Lyriq, e extraordinar de frustrant iar calitatea deplasarii nu mai e aceeasi. Partea proasta este ca dupa ce conduci mult timp o electrica cu franare la padela, nu prea mai ai instictul sa franezi cu piciorul si ai niste fractiuni de secunda foarte inconfortabile cand tragi de ceva la volan si nu mai e acolo. Pe chestia asta este foarte util ca masina copiilor e clasica, pentru ca isi fac instinctul sa franeze la picior. Stiu ca e aiurea, una din "problemele" lumii bogate, dar chiar exista in realitate si e destul o singura data sa vrei sa franezi si sa nu o faci la timp.

  • Arvid, marţi, 02.06.2026 08:45

    Locurile din spate inconfortabile fiindca esti obligat sa stai cu genunchii in gat. Mai bun este suv, sedanul nu este prea inalt si cu bateriile dedesubt nu ofera loc suficient la picioare iar genunchii sunt in gat la perssoane de 1,75-1,80 metri ;Un model plin de compromisuri, mai ales ca are 4,90 metri lungime; acceleratia este tolerabila, viteza maxima inadmisibila pentru 500 de cai putere; un semi-eșec in cel mai bun caz.

  • Strâmtoarea Ormuz, marţi, 02.06.2026 10:05

    Prețul țițeiului Brent, indicatorul internațional de referință pentru prețurile petrolului, a scăzut cu 75 de cenți, ajungând la 94,23 dolari pe baril, în timp ce țițeiul american West Texas Intermediate, un alt indicator cheie al petrolului, a scăzut cu 85 de cenți, ajungând la 91,31 dolari pe baril.

  • @strâmtoarea Ormuz, marţi, 02.06.2026 11:48

    Câte barje intră zilnic în tine? Cu "stimă", O barjă mare

  • Strâmtoarea Ormuz, marţi, 02.06.2026 14:19

    Nepricopsitule, evoluez la o scară inccesibilă ție, în tone-deadweight.

  • bre, marţi, 02.06.2026 16:46

    bre zarnestene, mai lasa-ne cu liriqu tau. E o masina de 70k cu lizing minim 1k pe luna. La fel ca bazaconia asta din articol. Modelu american cu rate la lizing si lizing la rate nu se aplica pe la noi. Si las-o mai moale cu "nu mai bagi benzina si revizii" ca iesi mai ieftin cu un Rav sau Crv cu tot cu revizii si cu tot cu begat benzina. Nu mai zic de reziduala la care cadilac nici nu poate visa.

  • pepo, marţi, 02.06.2026 21:18

    @ zarnesteanu Dar stai la casa sau la bloc, ca sa stim unde alimentezi? Daca stai la casa, atunci DA, e practic, daca nu... e mai nasol.

  • pepo, marţi, 02.06.2026 21:54

    @ zarnesteanu Scuze, citisem doar inceputul lungului tau comentariu si ma entuziasmasem. am observat uletrior ca ai scris ca alimentezi la locul de munca.

  • Bălăceanca, marţi, 02.06.2026 22:05

    Sigur, inexo, cum spui tu, nebunaticule. Tu și cei 156 de napoleoni. Hai că e 10 seara, închide lumina în salon. Vezi să nu uzi iar patul.

  • zarnesteanu, miercuri, 03.06.2026 05:02

    Am o stire pentru bula de Calafat, zis si ineducabil: https://electrek.co/2026/06/02/new-york-sues-over-interior-dept-s-1b-bribe-to-an-oil-company-stop-wind-power/ Deci bai cititorule de electrek.co, ia pune mana si posteaza link-uri in fiecare zi despre electrice, nu doar ce ciugulesti ca gaina in balegar. Stirea de mai sus, in cateva cuvinte: Statul New York a dat in judecata pentru 1 miliard de dollari Departamentul de Interior pentru mituirea unei companii petroliere in vederea stoparii energiei eoliene. Asta ar fi insemnat energie electrica ieftina pentru New York State, crearea a 1700 de locuri de munca si beneficii financiare si ecologice pe termen lung. Dar ce sa vezi? Maimuta de la la Dept. de Interior a primit mita sute de mii de dollari, exact de la compania petroliera in cauza. Deci bah baiatu needucat! Ciocu mic cu Ursula si ce stiu eu ce mai e prin Europa. In America se fura si se mituieste de se stinge la sume care echivaleaza GDP unor natiuni mai mici. Partea hazlie este ca in ciuda disperarii si cornului in pamant al bizonului de la Casa Alba + sleahta de 1%, in America inca se progreseaza semnificativ pe partea tehnologiei electrice si a retelei de incarcare. Te las sa "savurezi" articolele de pe electrek.co, poate poate ti se aprinde vreo scanteie in cleiul si negura mintii. Spre imposibil as zice, dar raman deschis la posibilitate. Asta pana ti-o da intr-o zi realitatea cu barosu'n cap. As vrea sa-ti vad fata in ziua in care o sa te urci intr-o masina electrica pentru ca orice altceva nu va mai fi nici accesibil nici fezabil financiar.

  • Bancnota de 250$, miercuri, 03.06.2026 10:10

    Meriți agățat de una dintre palele celei mai inalte turbine eoliene din lume, la cca 400 m inaltime. Sunt astfel șanse să-ți ventilezi neuronul cum se cuvine, să redobândești disciplina germana, să scapi de angoasele generate de imobilitatea electrica, iar mie să nu-mi mai freci ridichea cu pseudoargumente. Atentie! Pana nu se ofera o decizie definitiva si irevocabila in acel posibil dosar din NY, musai ca functioneaza prezumtia de nevinovatie. Trebuia sa cunosti asta ! Sau sa respecti cu sfintenie acest atribut. Mai ales in USA! linkedin.com/posts/baliya-babulal-a50313220_germany-is-building-the-worlds-tallest-activity-7447285344393232385-3W5P

  • Dan Matei, miercuri, 03.06.2026 14:12

    Pret aberant e putin spus...asa ceva ar tebui sa fie 46.000, nicidecum 64.000...e doar clasa c.

  • Mugur Isărescu, miercuri, 03.06.2026 15:01

    Vere, cum ai ajuns la 46k? Este model echivalent cu AMG-urile, ce naiba.

  • zarnesteanu, miercuri, 03.06.2026 20:38

    @bre, pai cand am luat masina, optiunea de baza era un GLE de maxim 2 ani, pana in 30k km si bugetul in jur de 60k. Daca as fi luat-o aveam rata la masina + benzina, transmisie, etc, deci cam tot ce schimbi cand cumperi o masina sh. Plus piese de schimb, ca la dealer ajung doar in situatii extreme. Benzina ma costa cam 500-800 pe luna, la preturile de acum un an. Anul asta as fi trecut de 1000. Deci cu banii de benzina imi platesc o masina. Are sens? Are. Pentru ca nu-mi iau de la gura si viata merge inainte. Masina nu e in lease, este complet platita iar acum pun banii inapoi in banca, in ritmul meu. Iar honda si taiota sunt in afara discutiei. Masina trebuie sa fie europeana sau americana. @pepo, am incarcator si acasa, dar il folosesc poate odata - de doua ori pe luna, cand am vreo situatie de urgenta. In rest, la lucru. @ineducabil, cu tine m-am lamurit demult. Atarnat de eoliana, familia omorata, injuraturi de mama, toate indiciile unui dezaxat cu fata umana. Dar te dai fuga mironosita, usa de biserica si mare crestin ortodox. Mi-e greata.