Noua generație Opel Astra va fi lansată în 2022 cu versiune PHEV
Șeful Opel a declarat că noua generație Astra va fi lansată în 2022 și va avea versiune hibridă cu încărcare la priză.
Opel Astra facelift este disponibil pe piața din România de la sfârșitul lui 2019, însă constructorul german pregătește o nouă generație. Aceasta va face trecerea de la vechea platformă General Motors la noua platformă EMP2 din cadrul Grupului PSA Peugeot-Citroen.
Din punctul de vedere al designului, noua generație va primi o serie de elemente inspirate de la SUV-ul Mokka, potrivit declarațiilor făcute anul trecut de Mark Adams, șeful departamentului de design.
Într-un interviu acordat publicației Automotive News Europe, CEO-ul Michael Lohscheller spune că noua generație Opel Astra va fi oferită cu versiune PHEV și va continua să aibă o variantă break.
Viitorul model va avea atât motorizări diesel, cât și benzină, urmând să fie lansat în 2022, conform șefului Opel.
Lohscheller nu a confirmat sau infirmat posibilitatea ca noua generație Astra să primească o versiune 100% electrică precum Peugeot 308, care este construit pe aceeași platformă.
Via Automotive News
-
Kirotractor, marţi, 13.04.2021 18:22
@eu: Cu repetarea-n prosti(r)e a știrilor (a unora adică, așa, mai curentate :-)) le zici bine. Nu și cu similitudinile Astra-308, care se apropie de zero, compacta din Russelsheim fiind ultima mohicancă Opel 100%, inclusiv motoarele dezvoltate din era GM. ...Unele f. eficiente încă (consumă mult sub râșnițele hexagonale și trag mai bine - pot veni cu cifre din rarele teste serioase, dar n-are rost). Totuși, vânzările trenează în ciuda discounturilor - inexplicabil după mine, dar mă opresc din despicat fire-n șaișpe, direcția standardizării austere tip Stellantis fiind bine bătută-n cuie nu doar la ei. R.I.P. Opel deci -- pentru mine cel puțin. :-(
-
netam-nissan, marţi, 13.04.2021 19:14
da, motoarele astea mai nouțe de pe astra NU-s dezvoltate de PSA ci de Opel. de vina pt confuzii e doar asa-zisa presa auto, fiindca in 90% din cazuri cilindreea de 1,2 l i-a indus in eroare si au zis pe dos. cu ”experții” AM in frunte care n-au corectat eroarea, în ciuda atenționărilor din comentarii p-aici. https://www.automarket.ro/stiri/opel-astra-facelift-rivalul-lui-ford-focus-primeste-motorizari-noi-si-92335.html
-
Adnopel, marţi, 13.04.2021 21:14
Opel a murit,pomana e pe masa,cu bomboane acre in forma de leu,Dumnezeu să-l odihneasca in veci!
-
Volsvagan, marţi, 13.04.2021 21:37
Macar Astra va arata diferit de fratii de concern nu ca la Skoda cu Seat de nu stii care e aia si care e aia . Kodiak si Tarraco la interior sunt copy paste de toata jena . Si ? Globalizarea ii constrange pe toti sa faca compromisuri ,nu vad de ce Opel nu are dreptul la asta daca astfel PSA ii salveaza !! Long live Opel !
-
Kirotractor, miercuri, 14.04.2021 07:36
@Volzvagăn: Ete că Mazda de ex. nu prea face compromisuri... și încă respiră. :-) Serios acu, nu trebuie pus botu la meme-urile lansate de guriștii diletanți numiți ”presă”, fiindcă problematica-i mult mai complicată apropo de cauzele aparentului rateu al GM cu Opel / Vauxhall. Totul de deci de fapt o mega-mangleală contabilă a transnaționalei GM, care a încărcat R&D-ul Opel cu dezvoltarea mai tuturor modelelor mici/medii vândute la nivel global (Chevrolet-ex-Daewoo, Holden, Buick etc.) ...Cu costuri enorme, imposibil de recuperat prin ce vindea (bine totuși) Opel în Europa. La Rüsselsheim, în anii ”90, funcționa probabil cel mai baban centru european de R&D automotive, dar ”pe datorie” și grangurii GM au fost nevoiți în final să abandoneze dugheana, după nenumărate ”suveici”.
-
eu, miercuri, 14.04.2021 10:11
@kiro - ceea ce facea GM in Europa se numea "optimizare fiscala"... si pe la noi se practica la fel, profiturile sunt "exportate" la sediu iar reprezentantele locale sunt mai mereu pe minus, sa nu plateasca impozite pe venit si pe la romanica. Iar legat de subiectul Astra-308 ... posibil ca generatia actuala sa fie ultima nemtoaica, dar nu cred ca pentru noua generatie i se va mai permite o astfel de libertate, avand in vedere ca va folosi noua platformă EMP2 de la PSA. Despre noua generatia am vrut sa zic ca o sa fie tot un 308 deghizat in neamt
-
Kirotractor, miercuri, 14.04.2021 10:48
@eu: Mea culpa pentru neînțelegerea primă. Și corect lămurită de tine tema a doua - d-aia optimiștii fiscali :-) sunt și marii mafioți, și megacorporațiile. Însă boboru nu înțelege (sau nu-l interesează de fapt, anesteziat de circărelile TV-politico-fotbalo-manelistice) că ”Stellantis N.V. is a multinational automotive manufacturer headquartered in Amsterdam, Netherlands”. ...La fel ca gașca Reno-Nissan-Mitsu-Dacia, tot ”olandeză” ca să poată sifona profiturile spre binecunoscutele, deși niciodată recunoscutele paradisuri fiscale...
-
flo, miercuri, 14.04.2021 14:11
fie cum o fi tot va arata ma bn ca panarama de golf
-
Johnny, joi, 15.04.2021 13:31
Opel nu-si da duhul total si nici intr- un caz acum, a facut- o partial prin preluarea GM. Vorbiti de Opel original cand era parte din alta corporatie? Singurul beneficiu pt clienti, era diversitatea prin prezenta americana ..dar era departe de a fi o companie independenta. Acum le- a scazut autonomia si mai mult, asta e adevarat.
Citeste si
-
INDUSTRIE | duminică, 28 iunieJaguar Land Rover recheamă în service peste 250.500 de SUV-uri în SUA din cauza unei probleme la airbaguriLand Rover a lansat o campanie de rechemare în service care vizează 250.857 de SUV-uri, din cauza unei probleme care ar putea împiedica declanșarea airbagului șoferului în cazul unui accident. Citeste tot -
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieVolkswagen ia în calcul închiderea a 4 uzine și concedierea a până la 100.000 de angajațiVolkswagen analizează posibilitatea închiderii a 4 uzine din Germania și extinderea programului de restructurare până la aproximativ 100.000 de concedieri. Dacă planul va fi pus în aplicare, acesta ar reprezenta cea mai amplă reorganizare din istoria industriei auto. Citeste tot -
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieShelby F-150 Raptor R: 1.000 CP pentru cel mai popular pickup americanCompania Shelby tocmai a prezentat două versiuni modificate ale celui mai popular pick-up american. Varianta F-150 Baja Raptor dezvoltă 555 CP, în timp ce versiunea F-150 Raptor R dezvoltă 1.000 CP. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iuniePolestar nu va mai putea vinde mașini noi în SUA începând din 2027Polestar a anunțat că administrația președintelui Donald Trump obligă constructorul de automobile electrice să înceteze vânzarea de vehicule noi în Statele Unite începând cu anul 2027, pe fondul intensificării măsurilor adoptate de Washington împotriva automobilelor cu legături tehnologice cu China. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iunieJD Power publică topul calității din industria auto: Ford, numărul 1 la mărcile de volumCelebrul institut american JD Power a publicat topul calității din industria auto. Pe prima poziție, la general, s-a clasat Porsche, dar Ford a fost numărul 1 la mărcile de volum. Citeste tot
stim deja ... ca posibil o sa fie si o versiune 100% electrica... am vazut stirea de la Peugeot 308 de vreo 5 ori... si asta nu e altceva decat un 308 care are tabla botita in alt fel pe ea... pe dedesubt e aceeasi masina