Mașini electrice în Țara Lalelelor: olandezii vor să interzică vânzarea de mașini convenționale noi până în 2030
Guvernul olandez a prezentat un plan prin care vrea să interzică vânzarea de mașini noi cu motoare diesel sau pe benzină până în 2030.
Numărul țărilor care vor să renunțe la mașinile convenționale în favoarea celor electrice crește de la o zi la alta. Ultimii pe listă sunt olandezii, care vor să reducă drastic emisiile de CO2 prin interzicerea vânzării de mașini noi cu motoare convenționale până în 2030.
Până atunci, coaliția de la guvernare vrea să reducă emisiile de CO2 cu 49% comparativ cu nivelul din 1990. Interzicerea motoarelor diesel și pe benzină, spun olandezii, este o modalitate importantă să atingă acest obiectiv.
Olanda se alătură Franței, Chinei și Marii Britanii care au anunțat și ele că vor să interzică mașinile convenționale în următoarele două decenii.
Aproximativ 6.4% din mașinile de pe străzile Olandei sunt electrice, iar vânzările acestora au crescut cu 47% în 2016.
Via Carscoops
-
TheArrogantOne, luni, 16.10.2017 17:11
probabil una dn putinele tari care isi permite sa faca trecerea asa de rapid si asta pt ca nu prea au nevoie de masini
-
vianu, luni, 16.10.2017 17:39
si lalele? pai n-o sa le mai creasca lalele si or sa dea faliment. Absurd? da' de unde .....era un tampit (acum e unul dintre sustinatorii lui trump alt creier plat) care spunea ca CO2-ul in exces si incalzirea globala face bine la plante si copaci. deci, olandezii "ie" prosti.
-
Edikkk, luni, 16.10.2017 19:58
sunt sigur 100% ca trendului de renuntare la masinile termice se vor adauga si tarile: Suedia, Finlanda, Danemarca, pe langa UK, Norvegia si Olanda. Ele vor fi primul val ! Deja importurile in Romania de masini diesel SH cu provenienta Olanda se amplifica !
-
Adrian C, luni, 16.10.2017 21:48
@Edikkk Corect ! Era de asteptat ca cele mai dezvoltate tari din lume sa interzica masinile diesel si benzina si sa sa treaca la electrice. Doar isi permit toto trecerea asta. Sunt curios Elvetia daca va anunta asa ceva pana la sfarsitul anului 2017....momentan au anuntat ca interzic turistilor sa faca poze in Bravuogn :)) ps. M-as bucura sa vad masinile olandezilor pe soselele noastre....macar sunt mai bine intretinute ca cele nemtesti turate la maxim pe autobahn. In Olanda se gasesc cele mai bine intretinute masini SH.
-
Adrian C, marţi, 17.10.2017 00:11
@Edikkk Corect ! Era de asteptat ca cele mai dezvoltate tari din lume sa interzica masinile diesel si benzina si sa sa treaca la electrice. Doar isi permit toto trecerea asta. Sunt curios Elvetia daca va anunta asa ceva pana la sfarsitul anului 2017....momentan au anuntat ca interzic turistilor sa faca poze in Bravuogn :)) ps. M-as bucura sa vad masinile olandezilor pe soselele noastre....macar sunt mai bine intretinute ca cele nemtesti turate la maxim pe autobahn. In Olanda se gasesc cele mai bine intretinute masini SH
-
dragnea ftw, marţi, 17.10.2017 02:02
degeaba cumpara masina intretinuta daca ii pune o mizerie de ulei si il schimba de pasti de parca ar merge numai pe autostrada. plus revizii la coltul blocului etc..
-
inexorabil, marţi, 17.10.2017 02:38
Mister vianu (apropo, ce-ar fi să catadicsești a renunța la nick-ul tău, că doar nu te ȋnființezi tălică pe același calapod cu Vianu, Perpessicius, Călinescu ș.a.), “tâmpitul” (n-aș fi pus ghilimele, dar cum altfel să reproduc termenul pe care l-ai folosit?) acela n-a afirmat niciodată că trebuie emis cât mai mult dioxid de carbon pentru a fi anihilat de către vegetație, ci taman…invers: se cuvine să plantăm cât mai mulți copaci (nu iarbă, nu “spațiu verde” !), dar na! pepinierele ne-ar omorȋ timp “prețios” și ne-ar prăpădi bani destinați altor “priorități”, deci de ce să ne batem capul? Spre edificare, poți să consulți arhiva AM, mai exact ceea ce am scris pe 08.08.2015: “Măi oameni buni, putem să bem petrol la halbă, dacă ne place; ideea simplă şi elocventă este că “uzinele de purificare a aerului”, recte pădurile, trebuie să fie tot mai abundente, pe fondul exploziei demografice pe plan mondial, ca să ne permitem în continuare motoare cu ardere internă, adică ceea ce îi este necesar în principal unei maşini pentru a fi acceptată ca maşină!”. Cât despre “trumpofobia” ta consecventă, cert este că, de bine, de rău, actualul președinte democratic ales al SUA (care a spulberat prompt imensa mistificare numită “ȋncălzirea globală”, recuzând-o drept “păcăleală globală și scumpă”) va rămâne ȋn istorie, pe când tu vei rămâne ȋn isterie (depinde cum pui accentul). Aaa, unde voi rămâne eu? Pe baricade, aici, ȋmpreună, ca să ne facem viața mai digerabilă unul altuia. PS: Când ȋți asumi rolul (și riscul adiacent) de zeflemitor “de efect”, recte apelezi la dezacorduri “controlate”, confirmi că, ȋntr-adevăr, olandezii “ie” proști, dar uiți că N-OR să le mai crească lalelele (articulat!), iar CO2-ul și ȋncălzirea globală FAC bine la plante și copaci (pe de altă parte, copacul nu este și el o plantă?). Hai să fii iubit (suficient cât să nu-mi ȋntorci oferta cu vreo demonstrație de ȋnaltă și copleșitoare sensibilitate).
-
someone, marţi, 17.10.2017 09:20
electrice - trump - acorduri - plante - botanica - fotosinteza? come on guys, santeti scriitori faini cand nu va legati unul de altul....sau va lipseste mada? referitor la articol, lalele sau nu, e un proces de apreciat, la fel cum au si terile nordice. m-as bucura daca pana atunci la noi s-ar interzice importul de euro 1-2 diesel. oare daca ne-am apuca si noi de crescut lalele s-ar mai inmuia conducatorii ?
-
vianu, marţi, 17.10.2017 09:48
@inexorabil voi fi scurt, ca n-am timp....tampitul este un republican american ce acorda un interviu acum 3(?) ani in urma. trump n-a spulberat nimic, in afara de bunul simt si echilibrul ce caracteriza institutia prezidentiala americana @someone, thx io tocmai, cel putin in ultima vreme, hotarasem sa ma leg mai putin de inexorabil.
Citeste si
-
INDUSTRIE | marţi, 23 iunieNissan oprește dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilorNissan a oprit dezvoltarea unei versiuni complet electrice a celui mai bine vândut model al său din Europa, Qashqai. Decizia face parte din strategia constructorului japonez de a-și simplifica gama de modele și de a reduce costurile. Citeste tot -
INDUSTRIE | duminică, 21 iunieMaserati ia în considerare un viitor supercar cu transmisie manualăPotrivit spuselor unui oficial al mărcii, Maserati ia în calcul un viitor supercar ce va avea o cutie manuală. Viitorul model ar urma să aibă sub capotă un motor V6. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieOliver Blume: Volkswagen va reduce personalul cu 50.000 de angajați până în 2030Volkswagen AG este pe cale să reducă numărul de angajați cu 50.000 până în 2030, a anunțat joi directorul general Oliver Blume, la adunarea generală a grupului german. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieMaserati ar putea colabora cu Huawei și JAC pentru viitoarele sale modele electriceStellantis a confirmat că poartă discuții cu 2 potențiali parteneri pentru marca Maserati, iar un anunț oficial este așteptat înainte de sfârșitul anului 2026. Citeste tot -
INDUSTRIE | miercuri, 17 iuniePorsche introduce sistemul E-Shift pentru Taycan: 8 trepte virtuale și sunet inspirat de motoarele termicePorsche încearcă să facă experiența din spatele volanului și mai captivantă prin introducerea unor schimbări virtuale de trepte și a unui kit de caroserie special dezvoltat împreună cu echipa de curse Manthey pentru modelul Taycan. Citeste tot
Pana in 2030 cred ca vor fi interzise si electricele produse inainte de 2015.