LIVE FOTO: Formula 3 Britanica, cursa 1

Publicat sâmbătă, 23.08.2008 19:08 de Cătălin Dinu, Bogdan Mirică

Astazi a avut loc si prima cursa a competitiei Formula 3 Britanica, dominata insa mai multe accidente.

A doua zi de la Bucharest Challenge 2008 a consemnat si cursa 1 din Formula 3 Britanica. Pe durata primei curse au avut loc mai multe serii de accidente destul de periculoase, cursa fiind dominata de afisarea steagului galben. Acest lucru a condus la patrunderea safety-car-ului pe pista, timp in care pilotii nu au avut voie sa efectueze depasiri.

Din pacate, prima cursa a Formulei 3 Britanice a fost incheiata prematur, cu aproximativ 4 minute inainte de timpul preconizat, pe fondul multiplelor tururi de circuit efectuate de monoposturi in spatele safety-car-ului. Castigatorul cursei 1 a fost desemnat Brendon Hartley, pilotul de origine neozeelandeza pilotand un monopost Dallara F308 Mercedes HWA. Hartley a castigat cursa 1 din Formula 3 Britanica plecand din pole-position si terminand cu 5.831 secunde in fata urmaritorului sau, Oliver Turvey, un pilot britanic participant cu acelasi tip de monopost.

In mod surprinzator, cel mai rapid tur de circuit a fost inregistrat de Marcus Ericsson, un pilot suedez participant cu acelasi tip de monopost ca si primii doi clasati, insa, care a plecat ultimul de pe grila de start din cauza obtinerii celui mai slab timp in calificari.