Ianuarie-Noiembrie 2014: Dacă în Europa s-ar fi vândut 100 de maşini...
Automarket vă prezintă un infografic care explică vânzările de maşini în perioada ianuarie-noiembrie 2014. Volkswagen stă cel mai bine la volum, dar are o cotă de piaţă în scădere uşoară. 3 din 100 de maşini vândute în Europa sunt exemplare Dacia

-
joe.giorgica, marţi, 16.12.2014 19:55
e cumva jepul care face reclama la tv ca e cela mai bun dntre suv-uri??
-
Mircea, marţi, 16.12.2014 21:14
Felicitari Dacia pt locul care il ocupa in clasament... Singura problema pe care o am cu ei e ca nu fac masini cv mai sigure... 3 stele la EuroNCap e cam putin in 2014... Parerea mea... Mai bine as da 7000 E pe cv SH dar mai sigur decat un Logan...
-
C-G-C, miercuri, 17.12.2014 12:42
Daca vorbim doar de turisme, nu si de utilitare in acest infografic, personal am trei mari enigme: 1. Cine plm cumpara masini Fiat, si de ce? (banuiesc ca au vandut si altceva, nu doar 500-le)! 2. Cum pzm-ii Lancia vinde mai mult ca Alfa?! (se pare ca idiotii astia de italieni fac tot ce pot ca sa fie nevoiti sa vanda Alfa pe nimic) 3. Cum supravietuieste Jaguar daca in Europa nu vinde, in SUA nu vinde si nici in Asia nu am auzit sa fie pui de zmei?!
-
August, miercuri, 17.12.2014 12:50
Sa intelegem ca Volkswagen AG are in Europa o cota de piata de 25% ?
-
Sam@C-G-C, miercuri, 17.12.2014 13:37
1. Fiat are mai multe modele care se vand decent. Fiat 500, Panda, 500 L, Punto, (si mai urmeaza 500 X care cred ca se va vinde binisor). 2. Cred ca Lancia inca se vinde in Italia si de aia are mai multe unitati decat Alfa. 3. Intradevar Jaguar vinde putin in Europa si SUA si doar binisor in China, dar are in spate concernul TATA care se pare ca is dispusi sa investeasca multi bani in Jaguar si Land Rover si nu-i deranjeaza ca momentan nu castiga mai nimic.
-
Claudiu, miercuri, 17.12.2014 13:38
@C-G-C Fiat a inceput sa aduca modele americane de la Jeep sau Chrysler si sa le vanda sub brand-urile Fiat sau Lancia. De exemplu Lancia Voyager este de fapt Chrysler Voyager. Alfa Romeo din pacate are doar 2 modele in gama, Mito si Giuletta, pentru ca 4c nu influenteaza vanzarile. Ypsilon = mito, iar delta = giuletta, asa ca tine doar de gusturi alegerea intre lancia sau alfa romeo.
-
mircea, miercuri, 17.12.2014 13:40
@August 25,4%, mai exact.
-
mbz, miercuri, 17.12.2014 15:12
dacia se bate cu hyundai in vanzari. bravo dacia!
Citeste si
-
INDUSTRIE | marţi, 23 iunieNissan oprește dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilorNissan a oprit dezvoltarea unei versiuni complet electrice a celui mai bine vândut model al său din Europa, Qashqai. Decizia face parte din strategia constructorului japonez de a-și simplifica gama de modele și de a reduce costurile. Citeste tot -
INDUSTRIE | duminică, 21 iunieMaserati ia în considerare un viitor supercar cu transmisie manualăPotrivit spuselor unui oficial al mărcii, Maserati ia în calcul un viitor supercar ce va avea o cutie manuală. Viitorul model ar urma să aibă sub capotă un motor V6. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieOliver Blume: Volkswagen va reduce personalul cu 50.000 de angajați până în 2030Volkswagen AG este pe cale să reducă numărul de angajați cu 50.000 până în 2030, a anunțat joi directorul general Oliver Blume, la adunarea generală a grupului german. Citeste tot -
INDUSTRIE | joi, 18 iunieMaserati ar putea colabora cu Huawei și JAC pentru viitoarele sale modele electriceStellantis a confirmat că poartă discuții cu 2 potențiali parteneri pentru marca Maserati, iar un anunț oficial este așteptat înainte de sfârșitul anului 2026. Citeste tot -
INDUSTRIE | miercuri, 17 iuniePorsche introduce sistemul E-Shift pentru Taycan: 8 trepte virtuale și sunet inspirat de motoarele termicePorsche încearcă să facă experiența din spatele volanului și mai captivantă prin introducerea unor schimbări virtuale de trepte și a unui kit de caroserie special dezvoltat împreună cu echipa de curse Manthey pentru modelul Taycan. Citeste tot
LOCUL 15 IN EUROPA, DINTRE MARCI SI NU INTRE PRODUCATORI, ESTE ENORM PT. NOI SI NU POT DECAT SA ZIC, MERCI RENAULT!!!