Final de carieră pentru BMW i3. Germanii au asamblat ultimele 18 exemplare
BMW a asamblat ultimele 18 exemplare a modelului cu zero emisii i3. Toate sunt finisate în nuanța Auriu Galvanic cu accente negre și au fost predate în cadrul unei ceremonii speciale care a avut loc la BMW Welt.
BMW a lansat modelul cu zero emisii i3 în 2013. De atunci a vândut peste 250.000 de exemplare în 74 de țări, ceea ce îl face unul dintre cele mai de succes modele electrice din industrie.
Anul acesta, constructorul din Munchen a anunțat că va opri producția. Acum au fost asamblate ultimele 18 exemplare i3.

Toate sunt finisate în nuanța Auriu Galvanic cu accente negre. Acestea au fost predate în cadrul unei ceremonii speciale care a avut loc la BMW Welt în Munchen, Germania.
BMW i3 va fi înlocuit cu un crossover electric, denumit iX1. Acesta va fi poziționat în gamă sub iX.
via BMW
-
unu, luni, 08.08.2022 15:57
Te-ai gasit si tu bossman sa vorbesti fara tine. Esti total pe langa.
-
Seriff, luni, 08.08.2022 16:20
@unu, adevarul doare nu? Avea o autonomie jenanta, se incarca greu si mai era si o gramada de bani. Si-au dat si ei seama ca nu e rentabila, asa vor ajunge toate electricele, sa fie scoase din productie fiindca nu vor putea niciodata sa aibe aceleasi vanzari ca termicele, asta e realitatea, cu toata pomana de la stat si tot nu se vand.
Mihai.C, luni, 08.08.2022 19:27Celor de la BMW le-au trebuit 9 ani sa își dea seama ca masina e o mizerie! Tu ți-ai dat seama in 2 secunde!
-
mip, luni, 08.08.2022 23:31
@serif ... nu ca tin cu ei, mi-as lua bu-lektrika ... in urma cu doi ani am avut cumparator la "Doinita" mea (hyundai elantra touring 2011) si nu am dat-o ... la ora aia aci peste balta chevrolet a introdus primele rabaturi la cumpararea masinilor electrice, la modelul Bolt EV ... si se puteau cumula cu rabaturile oferite de guverne ! deci era un pret cu vreo 16.000 $ mai mic !!! atunci puteai alege si mai puteai negocia ! acum ... e jale ... nu mai negociaza nimeni nimic, eventual in sus !!! timpul de asteptare pt masini cu motoare clasice e de la 2 luni in sus, pina spre 6 luni sau 1 an in functie de model ... pt electrice sti cit e asteptarea ? de la 2 ani in sus !!! si stiu asta de la cunoscuti care au fost sa isi procure masini ... si s-au intors cu buza umflata ! in urma cu 2 saptamini am fost in concediu si am intilnit multe bu-lek-trike in drum; in general mergeau mai jos decit limita max admisibila si multi din ei cu geamurile lasate in jos :)) amu vara ... !!! pe linga ca erau enervante ca se nimerea sa ii prinzi in momentul in care aveau in stinga lor alte masini si nu-i puteai depasi, ne ostoiam oarecum necazul pe ei ca ne venea sa ridem cum stau la "incubator" ... asa ca ... ce sa mai zic ? sti, cunosc un tip ce urmeaza sa isi ia o hibrida, toyota venza; a gasit un model complet echipat si il va costa 60.000 inainte de finantare ! i-am zis ca din economia de carburant o sa dureze f multi ani pina o sa isi amortizeze diferenta de pret fata de hyundai santa fe sport pe care o are acuma ... mi-a spus ca nu mai vrea sa dea bani multi pe carburanti !!! chiar daca tre sa plateasca mult mai mult pe masina, asigurare, finantare, etc. !!! fiecare cu modul lui de a gindi = libertate ! drumuri bune sa ai !
-
Mike, marţi, 09.08.2022 08:38
Există maşini pre Tesla şi after Tesla. Maşinile gen i3 sunt făcute la mişto, în bătaie de joc. Doar aşa ca să reducă CO2 a flotei şi deci să nu ia amendă producătorul. Cele după Tesla, au mai pus osul la treabă i4, ix
-
Dutz, marţi, 09.08.2022 09:24
Mașinile electrice au nevoie de o revoluție sa poată fi atractive, evoluția “dupa” Tesla nu-i suficientă. Tot in concediu și eu și cei cu electrice sunt tot la secțiunea hobby și cu posibilități financiare peste medie. Zicea un coleg de PHEV… cu rulota agățat merge 20 km apoi consuma 15-17. Eu cu diesel 10-12. Revenind la subiect I3 electrica sau nu… nu avea nimic de a face cu BMW, nici o pierdere fără acest model.
-
alex_cu_a_mic, marţi, 09.08.2022 14:56
Chiar daca suntem hateri sau nu, 250k exemplare vandute dintr-o masina scumpa semiexperimentala sigur nu e putin lucru. Cred ca Renault ar da orice sa vanda Talisamanuri macar jumatate din cate e-chichinetze de astea a vandut BMW.
-
Seriff, marţi, 09.08.2022 16:20
@alex_cu_a_mic, e plin de Talisman si de Megane pe strazi, sunt mult mai dese decat hidosenia asta facuta la misto de BMW.
Citeste si
-
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | joi, 25 iunieViitoarele modele electrice Land Rover vor fi mai scumpe decât modelele termiceGrupul JLR, care deține mărcile Jaguar și Land Rover, a anunțat că viitoarele sale modele electrice vor fi mai scumpe decât cele cu motoare termice. Grupul britanic va lansa 5 modele electrice noi în următorii 2 ani. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | joi, 25 iunieNoutăți pentru Polestar 4: suspensie revizuită și mai multe dotări în standardPolestar 4 a primit o serie de îmbunătățiri. Lista include o suspensie revizuită, dar și mai multe dotări în standard. De asemenea, structura nivelurilor de echipare a fost simplificată. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iunieBYD Group ia cu asalt Goodwood Festival of Speed: 8 modele noiBYD Group și-a anunțat planurile pentru ediția din 2026 a Goodwood Festival of Speed. Evenimentul va marca debutul a nu mai puțin de 8 modele noi, iar standul BYD Group va fi cel mai mare din istoria acestui festival. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iunieZeekr a înregistrat un record de pre-comenzi pentru noul 7GT. Disponibil în RomâniaChinezii de la Zeekr au înregistrat 3.800 de pre-comenzi pentru noul 7GT, un record pentru marca premium din China. Acest model este disponibil și în România, acolo unde pornește de la 46.500 de euro. Citeste tot -
MASINI ELECTRICE SI HIBRIDE | luni, 22 iuniePrototipul viitoarei generații Alpine A110, debut oficial la Goodwood Festival of SpeedFrancezii de la Alpine vor fi prezenți la ediția din 2026 a Goodwood Festival of Speed cu o gamă largă de modele. Evenimentul va marca și debutul public al prototipului care anunță viitoarea generație A110. Citeste tot
Si-au dat seama ca nu se vinde, era oricum o masina inutila.