Am întâlnit și clienți supărați: un american de 85 de ani dă în judecată Ferrari pentru că nu a putut să cumpere un LaFerrari Aperta
Preston Henn, colecționar de Ferrari de șase decenii și fost pilot la Le Mans, și-a dorit să cumpere un LaFerrari Aperta. Americanul a fost refuzat pe motiv că nu se califică să fie client.
Ferrari La Ferrari a fost o mașină extrem de râvnită, motiv pentru care cele 499 de exemplare s-au epuizat rapid. Era normal ca varianta Spider, despre care nu s-a știut nimic multă vreme, să suscite un interes similar. rushlane
-
lorinczi.thomas, joi, 04.08.2016 22:26
pai daca are laferarri-ul normal, ce face si cu Apert, care 75% e aceeasi masina (probabil)
-
Seat, vineri, 05.08.2016 08:38
ce sa faca la 85 de ani cu el? sa simta mirosul de iarba si pamant mai bine? mai strica si imaginea firmei. sa-i dea banii si sa-l asigure ca nu se va mai incadra la niciun model. poate totusi vor face niste triciclete pt el..
-
Scorpionul.negru, vineri, 05.08.2016 14:41
@Seat Sunt convins ca ala la 85 de ani e mai sanatos ca tine si se tine mai bine + ca te ingroapa in bani cel mai proabil are suficienti bani sa cumpere brand-ul Ferrari cu totul ! Asa ca nu mai comenta aiurea....
-
agoox, vineri, 05.08.2016 16:56
@lorinczi.thomas "un Testarossa negru din 1986, un Testarossa alb din același an" Nenea are acelasi model de 2 ori pentru culoare, diferenta de 25% pentru el conteaza enorm. Politica Ferari nu era ca acei clienti/colectionari vechi si fideli au prioritate?
-
Kotegaeshi, vineri, 05.08.2016 23:21
Cele 499 de modele sunt deja vandute.Nenea asta s-a trezit si el ca vrea neaparat asa ceva. De unde branza , daca nici oi nu sunt? Acum ii da in judecata, ca asa ceva este permis in ' Merica. Si Red Bull a fost dat in judecata .Cineva a baut si nu s-a ales cu aripi. America......
-
Vasile, miercuri, 10.08.2016 12:50
Inca de la infiintare, strategia de vanzari a Ferrari tot asta a fost: sa faca putine masini, (nu mult deosebite fata de competitori) si sa lase multi doritori cu buza umflata, prin asta construind o falsa imagine de masina foarte dorita. Cand de fapt... nu e o masina chiar de zi cu zi, e doar de tinut in colectie sa te dai mare ca o ai. Pe de alta parte, a zis bine cineva: cum mama naibii orice fotbalist analfabet poate sa-si cumpere unul iar un adevarat coectionar (si profesionist auto) nu??? Ce politica de vanzari e asta?
Citeste si
-
GENERAL | marţi, 23 iunieUn Mini Cooper D a atins borna de un milion de km parcurși: "Motorul este cel original"Un exemplar Mini Cooper D a atins borna de un milion de kilometri parcurși în 12 ani. Potrivit proprietarului său, motorul este cel original și mașina nu a avut nevoie de reparații majore în tot acest timp. Citeste tot -
GENERAL | vineri, 19 iunieUniunea Europeană vrea taxe vamale pentru mașinile hibride din ChinaComisia Europeană, organismul executiv al Uniunii Europene, vrea să impună noi taxe vamale pentru mașinile hibride cu încărcare la priză venite din China. Acestea vor fi asemănătoare cu taxele vamale pentru mașinile electrice produse în statul asiatic. Citeste tot -
GENERAL | vineri, 19 iunieCea mai rapidă machetă Lego făcută vreodată: are 1.8 tone și a atins 111 km/hLego și Koenigsegg și-au unit forțele pentru o nouă machetă. Pentru a marca momentul, un exemplar în mărime naturală a devenit cea mai rapidă machetă Lego făcută vreodată, după ce a atins o viteză de 111 km/h. Citeste tot -
GENERAL | miercuri, 17 iunieCitroen își schimbă numele în Sytroen: colaborare cu Omar SyCitroen a anunțat o colaborare cu actorul francez Omar Sy. Acesta devine un consultant special pentru marca franceză, iar pentru a marca acest moment, Citroen face un exercițiu de marketing prin schimbarea temporară a numelui său în Sytroen. Citeste tot -
GENERAL | miercuri, 17 iunieJeremy Clarkson, diagnosticat cu o formă agresivă de cancerJeremy Clarkson, fostul prezentator Top Gear și The Grand Tour, a anunțat că a fost diagnosticat cu o formă agresivă de cancer în cadrul emisiunii Ferma lui Clarkson. Prezentatorul a primit diagnosticul în mai 2025, însă abia acum l-a dezvăluit publicului. Citeste tot
Bine le-a facut ! Asta chiar e nesimtire din partea Ferarri...cumpara toti gibonii de fotbalisti si vedete si nu ii opreste unui coletionar de zeci de ani. In locul lui as vinde toate Ferrari-urile si m-as da pe Lamborghini. As uita de Ferrari....