Raliul Dakar, etapa 1/13 - Chinezii de la Great Wall sunt pe prima poziţie prin Carlos Sousa

Publicat luni, 06.01.2014 11:51 de Daniel Popescu

Carlos Sousa este primul lider în Raliul Dakar 2014, după ce portughezul a fost cel mai rapid la volanul unui Great Wall Haval H8 şi i-a surclasat pe favoriţii de la Mini All4 Racing.

Raliul Dakar 2014 a început duminică cu o probă specială de 180 de kilometri între localităţile argentiniene Rosario şi San Luis, iar surprizele nu s-au lăsat prea mult timp aşteptate.

Cel mai bun timp a fost stabilit de Carlos Sousa, care a propulsat astfel constructorul chinez Great Wall pe prima poziţie a clasamentului general. Portughezul concurează în America de Sud cu un model Great Wall Haval H8, care s-a dovedit mai performant pe prima probă decât principalii favoriţi ai competiţiei.

X-Raid, echipă care aliniază la start nu mai puţin de 11 piloţi, dintre care trei foşti câştigători, a ocupat următoarele trei poziţii ale clasamentului prin Orlando Terranova, Nasser Al-Attiyah şi Nani Roma.

Dublul campion mondial de raliuri Carlos Sainz s-a poziţionat pe locul cinci la volanul buggy-ului oferit de Red Bull SMG, în timp ce Stephane Peterhansel, câştigătorul ultimelor două ediţii, este pe poziţia a şasea, la peste patru minute in spatele liderului.

Chiar dacă prima zi a fost mai degrabă de acomodare, au existat şi numeroase incidente. Cea mai importantă victimă a fost Giniel de Villiers, care a pierdut deja 15 minute din cauza unei defecţiuni tehnice la direcţie, în timp ce Robby Gordon (Hummer) a început proba cu o întârziere de 26 de minute.

RENAULT DUSTER OCUPĂ LOCUL 17

Renault Duster Dakar, echipa introdusă în competiţie de subsidiara argentiniană a constructorului Renault, a avut parte de un început promiţător. Emiliano Spataro a terminat prima zi pe locul 17 la volanul unui Renault Duster, în timp ce coechipierul său Jose Garcia ocupa locul 36, în condiţiile în care obiectivul declarat al echipei este o clasare în primii 15 la finalul competiţiei.

• ioi, luni, 06.01.2014 12:52

bravo AM fiindca va pastrati bunul obicei de a prezenta informatii despre Dakar; sincer lipsa interesului celor de la eurosport pt iubitorii de auto ma deranjeaza, mai ales cand e vorba de competitii auto cu renume; tot timpul ce e despre auto, ei prezinta dupa ora 0:00, de parca ar fi interzis minorilor; toate sporturile inutile sunt in main-stream

• cici, luni, 06.01.2014 14:48

GREAT WALL FORUM ROMANIA => http://www.gwm-club.ro/forum/index.php =========== @ioi = se prezinta pe eurosport la ora 00.00, e diferenta de fus orar cu america de sud, parca e in reluare la 10.00 dim, a doua zi

• gun cometa, luni, 06.01.2014 15:00

Eurosport are si dimineata in program Dakar-ul...iar la ora 0 prezinta rezumatul zilei. Dar deh, hai sa dam si noi din gura...sa apara pe site ca ase e frumos.

• Misha, luni, 06.01.2014 15:37

Great Wall a obtinut si sezonul trecut o clasare mai mult decat onorabila. Cred ca si anul acesta va fi la fel.

• ioi, luni, 06.01.2014 16:28

@gun cometa pai tocmai, tu vorbesti despre tine... ai dat un pic din gura sa apari pe site. stiu ca este si in reluare, dar la 10:00 unii sunt la serviciu @cici nu vorbesc doar despre dakar; in general ce e motorsport e dupa 0:00 chiar daca nu e vorba de diferenta de fus orar