Formula 2: Marinescu, locurile 3 şi 6 în antrenamentele de la Hungaroring

Publicat vineri, 07.09.2012 17:38 de Daniel Popescu

Mihai Marinescu a ocupat locurile 3 şi 6 în cele două sesiuni de antrenamente libere din cadrul etapei de la Hungaroring.

După o pauză de vară de aproape două luni, Formula 2 a revenit la viaţă la sfârşitul acestei săptămâni cu cea de-a şaptea etapă a sezonului, care se desfăşoară pe circuitul de la Hungaroring.

Mihai Marinescu a început cu dreptul weekendul şi a ocupat locul trei în prima sesiune de antrenamente după ce a fost cronometrat cu 1:35.025, fiind cu doar două zecimi de secundă mai lent decât liderul Alex Fontana.

Ulterior, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a terminat a doua sesiune de antrenamente pe poziţia a şasea, după ce a fost cronometrat cu 1:36.615 la finalul celor 16 tururi parcurse. Alex Fontana a stabilit şi de această dată timpul de referinţă, 1:35.022, în ciuda faptului că a parcurs doar două tururi.

Pentru Marinescu urmează cele două manşe de calificări şi curse care vor avea loc parcursul zilelor de sâmbătă şi duminica după următorul program:

Eveniment Ziua Ora Transmisie TV
Calificari 1 sambata, 8 septembrie 10:50 - 11:20
Cursa 1 sambata, 8 septembrie 14:50 - 15:30 Sport.ro
Calificari 2 duminica, 9 septembrie 10:45 - 11:15
Cursa 2 duminica, 9 septembrie 15:30 - 16:10 Sport.ro

Cele două curse de duminică vor putea fi urmărite în direct pe posturile de televiziune Sport.ro şi MotorsTV, dar şi pe site-ul oficial al Formulei 2.